Karnak Tapınağı Hakkında Bilgi

Eski Mısırlılar tarafından inşa edilen birçok tapınağa ev sahipliği yapan Karnak köyü, Mısır’ın önemli tarihi şehirlerinden olan Luksor’un 2,5 kilometre uzağında yer alıyor. Karnak köyündeki en ünlü tapınak, köyle aynı adı taşıyan Karnak Tapınağıdır.

Karnak Tapınağı dünyanın en büyük tapınağı olmakla birlikte ”Amon’un Tapınağı” veya ”Re’nin Tapınağı” olarakta bilinir. İçerisinde barındırdığı tapınaklardan birkaç tanesi şunlardır: Amon Ra’nın Büyük Tapınağı, Khonso Tapınağı, Ipt Tapınağı, Montho Tapınağı, Ptah Tapınağı ve Osiris Tapınağı. Ayriyeten burası Orta Krallık zamanında Amon Ra Tapınağı olarak adlandırılmıştır. Karnak kelimesi ise Arapça’dan türemiştir ve Arap dilinde ”Kuvvetlendirilmiş” anlamına gelir. Bu tapınağı ilk bulup giren kişiler de Araplardır. Tapınağın girişinde koç başlı sfenksler caddesi bulunurken, bu sfenksler tapınağı korumak için yapılmıştır ve bu sfenkslerden her iki tarafta da 20 tane vardır.

Karnak Tapınağı’nın Tarihi ve Özellikleri

Bütün din yapılarının anası olarak anılan Karnak Tapınağı, 4000 yıl önce bir hac yeri olma özelliğini taşıyordu. Kapladığı alan ise 800 metre genişliğinde ve 1,5 kilometre uzunluğunda bir alandır. Toplamda 61 dönümlük alanı kaplayan bu tapınak, Avrupa’daki birçok katedralden daha büyük olma özelliğini taşıyor.

Araştırmacılara Mısır tarihi ve mitolojisi hakkında önemli bilgiler öğrenme fırsatı sağlayan Karnak köyünde 450 heykel, 10 kadar sfenks ve 8000 adak taşı bulundu. Tapınakların yer aldığı bölgenin bir kısmında hala kazı araştırmaları sürüyor ve araştırmacılar yeni tarihi izler keşfetmek için uğraşıyor.

Tamamı kese taştan inşa edilmiş olan bu tapınaklar kompleksinde pek çok yazıt ve tasvir bulunuyor. Bu çok sayıdaki yazıt ve tasvirler, bu komleksi dünyanın en eski ve en büyük arşivlerinden biri olma konumunda tutuyor. Karnak’ta ünlü olan süsleme sanatı kabartmadan çok kazıma sanatıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir