Kastamonu Gezi Rehberi

Kastamonu 140 bin nüfusa sahip bir Karadeniz şehridir. Kuzeyinde Küre dağları, güneyinde Ilgaz Dağları bulunur. Sahil şehri olarak bilinen Kastsmonu’nun şehir merkezi olan hısımları iç tarafta yer alırken pek çok ilçesinin denize kıyısı bulunuyor. Yazımızda bir İç Anadolu şehrinden bahsetseydik mutlaka şehirdeki yeşil alanlar ile ilgili bilgi verirdik ama bir Karadeniz şehri olduğu için Kastamonu gezi rehberinde yeşilliklerden bahsetmiyoruz. Zira özellikle İç ve Doğu Anadolu bölgesinden gelen ziyaretçiler tam anlamıyla yeşile ve doğaya doyacak.

 

Kastamonu’nun onlarca gezilecek tarihi mekanı ve doğa harikası parkları var. Karadeniz aşkı olan ve doğayla iç içe olmak isteyenler için Kastamonu güzel bir seçim olabilir. İşte Kastamonu’da gezilecek yerler;

 

1-) Kastamonu Kalesi

Türkiye’deki çoğu şehirde şehri temsil eden bir kaleyi görüyoruz ama Kastamonu’da bu durum apayrı. 110 metre yükseklikteki dağda inşa edilen Kastamonu Kalesi, şehir merkezinin pek çok noktasından görünüyor. Büyüklüğüyle ve tasarımıyla da diğer şehirlerin kalelerine göre daha modern bir havası var. 12.yüzyılda eski Bizans mimarisiyle inşa edilen kale, zaman zaman çeşitli dönemlerde tadilata alındığı için modern eklemeleri de kalede görüyoruz. 1943 yılında yaşanan büyük depremde Kastamonu Kalesi de büyük hasar aldı. Bunun farkında olan Kastamonu Belediyesi, kaleyi 2005 yılında restore etti.

 

2-) Evkaya Mezarlığı

Kastamonu gezi rehberimize oldukça eski bir oyma mezarlık ile devam ediyoruz. M.Ö 700’lü yıllarda Pafyagonyalılar tarafından yapılmıştır. Yaklaşık 8 metre genişliğindeki kaya bloğu oyularak bir mezarlık yapılmış. Mezarlığın içerisinde 3’ü anıt niteliğinde olmak üzere 8 mezar bulunuyor. Mezarlıkta yer alan “Hayvanların Hakimesi Tanrıçası” ifadesi oldukça dikkat çekiyor. Ayrıca mezarlıkta bulunan sedirler de insanı korkutmuyor değil. 2000’li yılların başında belediye tarafından yapılan çalışmalar neticesinde bölge turistik bir alan olarak Kastamonu’ya kazandırılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir