Kayseri Gezi Rehberi

Kayseri, İç Anadolu bölgesinin en kalabalık şehirlerinden birisi olmakla birlikte Türkiye’nin de en kalabalık 14. şehridir. Yaklaşık 1.360 milyon nüfusa sahip olan Kayseri, Erciyes dağının seyreklerinde kurulan bir şehirdir. İpek yolunun bu noktadan geçmesi nedeniyle günümüze kadar pek çok medeniyete otak olmuş, tarihi açıdan zenginleşmiş bir şehrimizdir. 16 ilçeye sahip olan Kayseri toplam 17.171 kilometrekare alana yayılmış. Bu bakımdan da Türkiye’nin geniş yüzölçümlü şehirlerinden birisi olduğunu söylemek mümkün. Şimdi gelelim Kayseri gezi rehberine. Kayseri ihtişamlı bir şehir kalesine, ve daha fazlasına sahip. Hadi Kayseri’yi daha yakından tanıyalım…

 

1-) Kayseri Kalesi

Günümüzde yaşayan kalelerin büyük bir kısmı çok eski olduğu için, veya tahribata uğradığı için yeterince sağlam değil. Kayseri Kalesi, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunuyor. Roma İmparatorluğunun hakim olduğu dönemlerde yapılmış olduğu için eski bir yapı niteliği taşıyor. Bundan dolayı dış surların büyük bir kısmı yok olmuş ama iç surları bütün şeffaflığıyla görebiliyorsunuz. Kayseri stratejik bir öneme sahip bir konumda olduğu için sürekli fethedilmek istenmiş, şehrin savunması için de Kayseri Kalesi yapılmıştır.

 

2-) Döner Kümbet

Kayseri gezi rehberimizin önemli bir noktası da Döner Kümbet. Alaeddin Keykubat’ın kızı olan Prenses Şah Cihan Hatun adına 1289 yılında yapılmış. Kümbet’in süslemesinde yoğun bir şekilde Türk işlemeleri kullanılmış. Aslan, çift başlı yılan gibi kabartmalar büyük ölçüde silinse de dikkatli bakılınca görülebilmektedir. Talas yolu üzerindeki bu kümbeti mutlaka gezmelisiniz.

 

3-) Kurşunlu Cami

Mimar Sinan, memleketi olan Kayseri’ye 2 cami yaptırmış ancak bunlardan sadece Kurşunlu Cami ayakta kalmıştır. Yapımında Osmanlı mimarisini yansıtan Mimar Sinan, caminin içerisine de büyük bir özenle el işlemeleri ve nakış yapmış. Caminin bahçesinde, camiyle ilgili bir de kitabe bulunuyor. Kitabeye göre cami Ahmet Paşa tarafından yaptırılmış.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir