Kemerhisar – Tyana Roma Su Kemerleri

Romalılar,  dünyanın birçok bölgesine hakim olmuş büyük bir uygarlıktı. Bu nedenle birtakım ekipman ve projeler geliştirip, vergi aldığı halkın doyurmak için zamanının çok ötesinde halen aktif olarak kullanılabilen işler yaptılar.

[reklam]

Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Kemerhisar kasabasında olan Su kemerleri de bu projelerden sadece birisi. Artan su ihtiyacını karşılamak için kilometrelerce uzakta bulunan bölgelerden şehirlere su sağlamışlar. Bu suyu hem sulamada hem de içme suyu olarak kullanmışlar.

Kemerhisar’ın tarihi oldukça eski. Cilalı Taş Devri’ne kadar giden bu tarihi bölge, Hititler tarafından da ticaret merkezi olarak kullanılmış. Tyana olarakta bilinen Kemerhisar’da toprağı eşeleyen tarihi bir değerle karşılaşabilir.

O denli altında tarih yatan bir bölge. Niğde’ye bağlı Bor ilçesinin Bahçeli kasabası girişine kadar gün yüzüne çıkartılmış su kemerleri yıllarla girdiği mücadeleden başarıyla çıkmış. Herhangi bir restorasyon çalışması görmediği halde hala birçok kemer parçası oldukça sağlam bir şekilde varlığını korumaktadır.

Ayrıca arkeologlar tarafından Kemerhisar merkezinde oluşturulan sit alanı ile birlikte eski antik kent Tyana’a ait birçok değerli eser günyüzüne çıkartılmış. Halen çalışmalar devam ediyor.

Kemerhisar’a Nasıl Gidebilirim

[reklam2]

Niğde merkeze 24 km uzaklıkta bulunan Kemerhisar’a gitmek için eğer kendi aracınız var ise, Niğde Adana yolunu takip edin, Kemerhisar yol ayrımından kasaba merkezine ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile bu kasabayı ziyaret etmek istiyorsanız eğer, Bor ilçesine gidin, 30 dakikada bir geçen Kemerhisar dolmuşlarına binerek kolayca kasaba merkezine ulaşabilirsiniz.

Konaklama

Niğde veya Bor ilçesinde bulunan birçok otelde konaklama imkanınız var. Oldukça uygun fiyatlarla konaklayabilir, Niğde’de bulunan hem coğrafik hem de tarihi alanları sırasıyla ziyaret edebilirsiniz. Niğde’de gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi değilseniz, mutlaka burada bulunan makalemize göz atmanızda fayda var.

Kemerhisar ve Bahçeli kasabaları arasında kalan Roma Havuzu olarak bilinen oldukça önemli bir başka Roma eserini de ziyaret etmeyi unutmayın.

Görsel Telifleri : Bu görseller Turizmdefirsat.com sitesine aittir. Alıntı yapılamaz ve değiştirilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir