Gezi RehberiYurtdışı Seyahat Rehberi

Keşfedilmemiş Ülke Kırgızistan Gezilecek Yerler

Yedi bağımsız Türk Devletlerinden biri olan, Türksoy ve Türk Konseyi üyesi olan Kırgızistan, doğal güzellikleri ile etkileyici ve dağlarla çevrelen iş bir ülkedir. Başkenti Bişkek olan Kırgızistan, güney ve kuzey bölgesi olmak üzere ikiye ayrılır.

Kırgızistan Gezilecek Yerler

Birçok alanının koruma altında bulunduğu ve yemyeşil bir coğrafya da yer alan Kırgızistan‘ın gezilecek yerlerini saymaya başkenti olan Bişkek’ten başlayabiliriz. Bişkek’in yemyeşil parkları, Sovyet tarzı caddeleri, pek çok müzesi, doğal güzellikleri, loş sokakları ve saymakla bitmeyen özellikleriyle gezmeye doyamayacağınız bir seyahat vaad ediyor. Genellikle festivallere ve gösterilere ev sahipliği yapan ve kentin ana meydanı olan Ala-Too Meydanı, Lenin Heykeli, Ulusal Müze, Devlet Tarih Müzesi, Meclis Binası, Devlet Binası, Bişkek Tren İstasyonu ve Mikhail FrunzeHeykeli görmeniz gereken yerlerdendir. Ayrıca Ala-Too Meydanın da bulunan Manas Heykeli, Kırgız kültürünü yakından tanımak isteyenler için Devlet Uygulamalı Sanatlar Müzesi, Milli Resim Müzesi, Bişkek Merkez Camii, Özgürlük Parkı ve Çuy Caddesi de Bişkek’te ziyaret edilmesi gereken adreslerdir.

Kırgızistan’ın ikinci büyük şehri olan Oş’un etrafı Süleyman Dağı ve Tanrı Dağları ile çevrili olup, Orta Asya’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Oş’da gezilecek yerler ise, Süleyman Dağı, Rabat Abdullah Han Camii, Asaf İbn, Burhiya Türbesi, Şehit Tepe Camii, Kırgızların ulusal kadın kahramanı olan Kurmancan Datka’nın Heykeli, Lenin Heykeli, Oş Drama Tiyatrosu, Orta Asya’nın en büyük ve en çeşitli pazarı olan Oş Pazarı, Çakka-Tamar Mağaraları, Tepeunkur Mağaraları, Süleyman Tahtı Müzesi, ünlü Türk imparatoru Babür Şah’ın Mozalesi, karlarla kaplı dağla ile çevrelenmiş olmasına karşılık donmayan ve tektonik çukurda buluna Issık Göl, koruma altında bulunan Ala-Arça Milli Parkı ve Burana Kulesi’dir.

Kırgızistan’da Ne Yemeli?

Ağırlıklı olarak et yemeklerinden oluşan bir mutfağa sahiptir. Göçebe kültüründen de etkiler taşıyan Kırgızistan mutfağı, ekmeğin ve koyun etinin tüketiminin çok olduğu ülkede sebze yemeği çeşitleri de oldukça mevcuttur. Kırgızistan da iken en meşhur yemeği olan beshbarmak, shashlyk ve plov yemeden dönmek olmaz.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close