Kıbrıs’ın Mutlaka Gezilmesi Gereken Tarihi Yerleri

Kıbrıs bizlerin yavru vatanı olarak bilinmektedir. Yavru vatan Kıbrıs da doğal güzellikleri kadar tarihi dokusu ile ziyaretçilerini beklemektedir. Gelelim Kıbrıs tarihi yerleri gittiğiniz de görmeniz gereken tarihi mekânlar şunlardır;

Surlar İçi

Kıbrıs’ın bölünmüş başkenti Lefkoşa da bulunur. Lefkoşa’nın ilk yerleşim yerleri yarım çember şeklindeki surlar içidir. Surlar içi ayrı bir şehirmiş gibi görülmesi gereken tarihi yerlerden birisidir. Aynı zaman da Surlar içerisinde birçok tarihi mekâna da ev sahipliği yapmaktadır.

Büyükhan

Lefkoşa da bulunan surların içerisinde ki handır. Bu Büyükhan içerisinde hediyelik alabileceğiniz dükkânlar, gününüzü geçirebileceğiniz cafeler bulunmaktadır. Yılda bir kez bu Büyükhan içerisin de festival olmaktadır. Umarız ki gittiğiniz de bu festivale denk gelirsiniz.

Selimiye Camii

Kıbrıs ta surların içerisinde bulunan camiidir. Önceki adı Sophia Katedrali olan Selimiye Camii Luzinyalılar tarafından yapılmıştır. Oldukça görkemli olan Selimiye Camii dikkatleri üzerine çekmektedir.

Barbarlık Müzesi

Barbarlık Müzesi isminden de anlaşılacağı üzere bir barbarlık sonucu Binbaşı Nihat İlhanın hanesine saldırıya giden Romalılar eşini ve çocuklarını öldürmüştür. Ev de ki hiç bir şeye dokunulmadan ev Barbarlık Müzesi olarak çevrilmiştir.

ST. Hilerion Kalesi

Hilerion kalesi Luzinyalılar tarafından yapılan bu kale Girne de bulunmaktadır. Hilerion Kalesi manzarası ile tüm Girne ayaklarınızın altındadır.

Pella Pais Manastırı

Pella Pais Manastırı Luzinyalılar tarafından Girne de Beşparmak dağlarının yamacına yapılmıştır. Pella Pais Manastırının içerisin de zaman zaman klasik müzik konserleri olmaktadır. Gitmenizi tavsiye ederiz.

Girne Kalesi

Girne Kalesi adından da anlaşılacağı üzere Girne de bulunmaktadır. Girne kalesi büyük ve içerisinde sergilediği eserler de bulunmaktadır. Ticarette merkez de bulunduğu için Girne kendini korsanlardan korumak amaçlı bu kale yapılmıştır.

Karaoğlanoğlu Şehitliği Ve Müzesi

Karaoğlanoğlu Şehitliği Ve Müzesi Kıbrıs barış harekâtın da İbrahim Karaoğlanoğlu evinin önünde vurulur. Bu ev şuan da şehitleri anmak için müze şehitlik haline getirilmiştir.

Aziz Mamas Kilisesi

Bizans tarafından Güzelyurt da yapılan Aziz Mamas Kilisesi Kıbrıs ta hala kullanılan kiliseler içerisinde yer almaktadır. Aziz Mamas Kilise ismini ise o dönemde yaşayan bir keşiş vermiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir