Gezi RehberiYurtdışı Seyahat Rehberi

Kiev Gezilecek Yerler

Kiev, dünyaca ünlü fenomen şehirlerden bir tanesidir. Bu şehrin güzelliğini ünlü sanatçı Goethe de “Daha önce şehrin içerisinde çok park gördüm, ancak ilk defa bir parkın içerisinde şehir görüyorum.” demiştir. Kiev, iki ayrı havalimanına sahip bir şehirdir. Bunlardan bir tanesi ağırlıklı olarak düşük maliyetli firmaların uçtuğu Zhuliany Havalimanı, bir diğeri ise Boryspol Havalimanı’dır. Kiev gezilecek yerler konusundan bahsetmek lazım gelirse de ilk olarak çarpıcı bir örnek ile başlanması icap eder. Bu örnek de şüphesiz ki dünya tarihinde de çok önemli bir yere sahip olan Çernobil bölgesidir.

Çernobil ve Pripyat

Kiev’de gezmek için en büyülü yerlerden bir tanesi de Çernobil’dir. Buraya girmek için devlet izni gerektiği için her ne olursa olsun tur şirketleri ile gidilmesi mümkün olabilecektir. Pek çok insanı büyüleyecek, hatta kimi zaman ağlatacak türde bir gezi olacağına dair en ufak bir şüphe dahi yoktur. Çernobil ve patlamanın gerçekleştiği şehir olan Pripyat’a yolculuk Kiev’den yaklaşık olarak iki saat sürecektir. Bu tur ise gün boyuna yayılacaktır.

Manastırlar

Kiev’de muhakkak gezilmesi gereken yerler arasında manastırlar yer alır. Bu manastırlar, yerel lisanda “Lavra” olarak geçer. Bunlardan bir tanesi Mağaralar Manastırı, bir diğeri ise Azize Sofya Katedrali’dir. Her iki katedrale de hop on hop off adı verilen tur otobüsleri ile ulaşılması mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra Kiev en gelişmiş metro ağlarından bir tanesine sahip olduğundan dolayı bu manastırlara ulaşmak toplu taşıma ile de mümkün olacaktır.

Bağımsızlık Meydanı

Kiev gezilecek yerler listesinin belki de en önemli üyelerinden bir tanesi olarak tanımlanması mümkün olan Nezalezhnosti Meydanı, ya da Türkçe ifade etmek lazım gelirse Bağımsızlık Meydanı, pek çok olayın da yaşandığı meydandır. Gerçekten herhangi bir protesto olacağı zaman genelde bu meydanda gerçekleştirilmektedir.

Altın Kapı

Altın Kapı, şehrin simge yapıları arasında yer alır. Aynı zamanda bu şehrin en eski yapılarından bir tanesi olarak da bilinir. Ne de olsa on birinci yüzyıla dek uzanan bir geçmişi vardır. Bu kapı da askeri amaçlı bir yapıdır.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close