Kışın Parlayan Yıldızı Kars Gezilecek ve Görülecek Yerler

Farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan kışın parlayan yıldızı Kars gezilecek ve görülecek yerler bakımından oldukça alternatifleri bulunan bir şehirdir. Ülkemizin serhatlar şehri olarak bilinen Kars, Anadolu’nun Kafkasya’ya açılan kapısıdır. Farklılıkların hoşgörüyle bütünleştiği bu ilimizde son yıllarda özellikle de kış turizminde önemli adımlar atılmıştır. Sahip olduğu doğa güzelliklerin içerisine yüzyıllardır kurulu gelmiş tarihi değerleriyle gezme görme adına tam anlamıyla farklı bir iz bırakmaktadır zihinlerde…

Kışın parlayan yıldızı Kars’ta gezilecek ve görülecek yerler adına elbetteki ilk olarak ani harabeleri akla gelmelidir. Anadolu coğrafyası üzerinde bulunan çok sayıda antik kentten birisi olan harabeler, geçmişte Anadolu ve Kafkasya arasında kapı konumundadır. Ani harabelerine gidildiğinde Arpaçay nehrinin karşısında Ermenistan topraklarını görebiliyorsunuz. Katedral, kilise, cami gibi yapıların yanında eski yerleşim yerlerinin kalıntılarını da içeren harabeler, UNESCO dünya mirası listesine girmeyi başarmış antik şehirdir. Kars bembeyaz örtüsünü yıl boyunca neredeyse hiç kaybetmeyen Sarıkamış dağlarına sahiptir. Sarıkamış dağlarında kurulu olan Sarıkamış kayak merkezide görülmeli dediğim yerlerden birisidir. 13 km’yi bulan kayak pistleri, kristal karı, lüks otelleri, sarıçam ormanları ve kayak okullarıyla çok iyi bir kalitede hizmet veren bu merkeze mutlaka uğramalısınız. Yine Sarıkamış şehitliği de Kars’ın ruhunu hissetmek ve bir nebze olsun atalarımıza vefa için mutlaka gidilmesi gereken yerlerdendir. Gezip görmek yemek içmek adına Çıldır Gölü, Karsta görülmesi gereken yerler arasındadır.

Farklı medeniyetlerin bir arada yaşadığı kışın parlayan yıldızı Kars gezilecek ve görülecek yerler açısından kutsal nitelikte yerlere de sahiptir. Kilise, cami ve türbe gibi yapılarla Kars’ta karşılaşmak şaşırtıcı değil… Kars’ta bu konuda Caferi camilerini, Ermenilerden kalma kiliseleri ve Ebul Hasan Harakani Türbesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Kars kalesi, Taş Köprü, Kars Tabyaları, Küçük Hamam, Mazlum Oğlu hamamı, Topçuoğlu hamamı, Osmanlı, Rus, Ermeni ve Gürcü mimarisinin izlerini taşıyan yapıları görülmesi gereken yerlerdendir. Bugün Kars’a ister havayolu, ister karayolu isterseniz de demiryolu seçeneklerinden birini kullanarak gelebilir ve yöresel lezzetlerine de bakabilme fırsatını yakalayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir