Tarihi Yerler

Konya Ereğli İvriz Kabartması – Kaya Anıtı

M.Ö 1180-700 yılları arasında yapıldığı düşünülen, Genç Hitit dönemi eserlerinden olan ve bereket tanrısının İvriz çayının çıktığı noktaya yakın bir alanda kaya üzerine resmedildiği kabartma anıttır. Konya’nın Ereğli ilçesine 17 km uzaklıkta bulunan İvriz köyünde bulunur. İvriz köyü, Halkapınar ilçesine bağlıdır.

[reklam]
Soldaki Bereket Tanrısı Tarhunza, Sağdaki Hitit Kralı Warpalawa

Anıtta, Fırtına Tanrısı Tarhundas ile bölgenin kralı Varpalavas tasvir edilmiştir. Krala göre daha büyük ölçülerde olan Tarhundas, ellerinde başaklar ve üzüm salkımı tutmaktadır. Her iki figürün arasındaki hiyeroglif bir yazıda ; “Ben hakim ve kahraman Tuvana Kralı Varpalavas sarayda bir prens iken bu asmaları diktim, Tarhundas onlara bereket ve bolluk versin.” denilmektedir.

İvriz Kaya Anıtı’na gitmek için Konya’nın Ereğli ilçesini ziyaret etmelisiniz. Buradan kalkan otobüsler aracılığı ile köyün girişine kadar kolayca ulaşım imkanından yararlanabilirsiniz. Birkaç dakikalık yürüme mesafesinden sonra Kabartma alanına ulaşabilirsiniz. Bu bölge sakinleri kabartma yakınında yine yörede yetişen beyaz kiraz, ceviz gibi birtakım meyveleri sattığı tezgahlardan tamamen organik meyve ve sebzede satın alabilirsiniz.

Ne Zaman Ziyaret Etmeliyim ?

[reklam2]

Nisan, Mayıs aylarında İvriz çayı patlar ve dillere destan buz gibi su dağın altından yeryüzüne doğru akmaya başlar. Bu dönemde giderseniz o buz gibi suyun tadına bakma imkanı da bulabilirsiniz. Ayrıca kaynak, Temmuz ayının ortalarına kadar akmaya devam eder. Mayıs – Temmuz arası bir tarihte ziyaret etmenizi öneriyoruz. Ayrıca beyaz kirazın tadına bakmak istiyorsanız Temmuz ayında ziyaret etmenizde fayda var. Diğer yandan ulaşımda sorun olmaması nedeniyle 4 mevsim İvriz Kaya anıtını ziyaret edebilirsiniz.

Taze Alabalık Yiyebilirsiniz

İvriz’i ziyaret ederseniz mutlaka ivrizin soğuk suyunda yetişen taze alabalığın tadına bakın derim. Yol boyunca birçok balık restoranına rastlayabilirsiniz. Hemen hemen hepsi canlı canlı alabalığı masanıza getirir ve dilediğiniz balığı dakikalar içerisinde dilediğiniz şekilde yemek olarak size sunar.

Nerede Konaklayabilirim

Konya Ereğli şehir merkezinde birçok otel bulunmaktadır. 30 TL’den 180TL’ye kadar değişen fiyat ve alternatif seçeneği ile çok uygun fiyatlara dilediğiniz kadar konaklayabilirsiniz. Halkapınar ilçesinde maalesef otel bulunmaktadır. Bu nedenle İvriz köyünü ziyaret ettikten sonra tekrar Ereğli’ye dönebilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close