Konya Gezi Rehberi

Konya, İslam turizminin başkenti olarak da ifade edilebilecek bir şehirdir. Bu şehirde son derece işlek bir havalimanı yer alması ve hızlı tren ile hem Ankara hem de İstanbul’a bağlanması bu güzel şehri ziyaret etmek için adeta bahane yaratmıştır. Konya gezi rehberi muhakkak ki Konya’nın güzel yemeklerinden de bahsetmelidir. Gerçekten etli ekmek yemeden ya da bamya çorbası içmeden bu şehri terk eden bir kimse hiçbir zaman Konya’yı gerçekten ziyaret etmiş sayılmayacaktır. Buna ek olarak Konya’nın tarihi ve turistik mekanları da muhakkak ki görülmeye değerdir. Ayrıca düzenli bir ulaşımı olması sayesinde tüm şehri uçtan uça gezmek de son derece rahat olacaktır.

Alaeddin Tepesi

Alaeddin Tepesi, Konyalı gençlerin de buluşma yeridir. Bu alanda piknik yapanların yanı sıra saatlerce Konya manzarasını izleyenler de vardır. Bu tepe esasında bir höyük olsa dahi halka açıktır. Pek tabii çıkıldıktan sonra Konya şehrine tepeden bakmak mümkün hale gelir.

Karatay Medresesi

Konya gezi rehberi içerisinde yer alması gereken en önemli yerlerden bir tanesi de Türk İslam tarihine ait çok önemli eserlerden bir tanesi olan Karatay Medresesidir. Bu medresenin geçmişi on üçüncü yüzyıla kadar uzanır. Bu medrese okul olarak yapılmasıyla birlikte modern çağda müze olarak kullanılmaktadır. Selçuklu döneminden bu yana ayakta olan bu yapı, Konya’da Adliye Bulvarı’nda yer almaktadır.

Mevlana Müzesi

İşte Konya denildiği zaman her insanın istisnasız aklına gelecek olan ve hemen her Konya fotoğrafında bir şekilde kendine yer bulacak olan bu müze her Konya ziyaretinde tekrar tekrar görülmeye değer bir yerdir. Bu müze esasında Mevlana dergahıdır. Çok sayıda mezar da yine bu müzede yer almaktadır. Bundan dolayı bu alan sadece Mevlana Müzesi değil, aynı zamanda Mevlana Türbesi olarak da anılan bir yerdir.

Sırçalı Medrese

Sırçalı Medrese de sadece Konya’nın değil, Anadolu’nun en önemli medreselerinden bir tanesidir. Avlusu açık ve iki katlı bir tarihi eserdir. 2. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde inşa edilmiş olan bu tarihi medrese, Konya’nın merkez ilçelerinden bir tanesi olan Meram’da yer almaktadır.

Konya Gezi Rehberi” için bir yorum

  • Avatar
    Mayıs 8, 2018 tarihinde, saat 2:29 pm
    Permalink

    Konya’da çok güzel gezilecek yerler var özellikle Mevlana Müzesine gitmenizi tavsiye ederim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir