Gezi RehberiYurtiçi Seyahat Rehberi

Levent Vadisi – Malatya Gezi Rehberi

Ülkemiz genel olarak 3. Jeolojik dönemde oluşmaya başladığı için bu dönem itibari ile birçok zenginliği bünyesinde barındırmaktadır. 4 bir köşesi cennet olarak nitelendirilen Türkiye’nin bugün Malatya’da ki güzelliği Levent vadisine uzanacağız. Levent Vadisi olarak adlandırılan bu vadi adeta tarihe şahitlik etmiştir. Hititler döneminden bugüne kullanıldığı bilinen vadide insan eli ile oymalar görülmekte ve yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Levent Vadisi’nde Bizleri Neler Bekliyor?

Malatya’nın tarihi güzelliklerinden biri olan Levent Kanyonu bir diğer adı ile Levent Vadisi yapılan incelemelerinde birçok tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarmıştır. Geç Hitit dönemi olarak adlandırılan dönemde bir yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinen Levent Vadisi Amerika’da yer alan ve dünyaca ünlü büyük kanyon ile oldukça benzer özellikler göstermektedir. Vadiye kuş bakışı olarak baktığınızda son derece güzel bir manzara ile karşılaşabilirsiniz. Bölgede tarihi dokunun yanı sıra trekking sporu ve motor sporları da düzenlenmektedir. Eğer bu sporlara ilginiz var ise turalara katılabilir, yarışları izleme fırsatı da bulabilirsiniz.

Tekrar tarihi dokuya döndüğümüz zaman Levent Vadisi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Duvar kabartmaları ve bulunan parçalar burada yaşamın Paleotik döneme uzandığını açık bir biçimde göstermektedir. Zengin ve köklü uygarlıkların yaşam sürdüğü bu coğrafya da Levent Vadisinde de birçok iz ile karşılaşılmıştır. Bölgede Hitit Uygarlığının yaşam sürmesinin yanı sıra Roma Uygarlığı, Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devletinden de birçok ip uçları vardır. Yüzlerce mağaranın bulunduğu bu alanda geçmiş dönemlerin izlerine rastlamak elbette ki tarihe meraklı olanlar içerisinde büyük bir hayranlık uyandıracaktır. Mağaralarda hem doğal oyuklar hem de insan eli ile oluşturulan oyuklar burada kalabalık medeniyetlerin yaşadığını en net biçimde gözler önüne seriyor. Şuanda Levent Vadisinde 20 ye yakın köy bulunurken bölgede tarihi doku çevre halkı tarafından dikkatle korunmaktadır. Zamanın getirdiği yıpratıcı etkiler, bölge de etkili depremler elbette ki mağaralara birçok hasar vermiş olsa da bölge oldukça iyi korunmuş durumda. Hem doğa gezisi hem de tarihi bir gezi yapma planınız var ise rotanızı bu adrese çevirebilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close