Londra’da Gezilecek Yerler

Bir tatil için veya iş gezisinden dolayı yolunuz Londra’ya düşmüş olabilir. Eminiz ki gezmek ve bu güzel fırsatı değerlendirmek için bol bol vakit bulabileceksiniz. Hele hele İngiltere gibi soylu bir ülkenin başkenti Londra’daydanız kesinlikle gezip görmeniz gereken çok şey olacak. Bizim derlerken zorlandığımız Londra’da gezilecek yerleri sizin gezmeniz de epey zor olacak ancak elinizden geldiği kadar çok yer gezmeye özen gösterin. Belki bir daha onlara bu kadar yakın olamayabilirsiniz.

 

Tower of London (Londra Kulesi)

Öncelikle şunu belirtelim; Londra kulesine ziyaret amaçlı gelenler kulenin içerisine bilet gişesi çok yoğun olduğu için giremeyebiliyor. Ancak dışarıdan çevresini inceleyip fotoğraflayabiliyorsunuz. Bu kulenin yapımı yaklaşık 1000 yıl öncesine dayanıyor. Oldukça görkemli ve etkileyici bir kale. Zamanında burası gözlemevi, darphane, devlet hazinesi, hapishane ve işkence yeri gibi çeşitli amaçlarla kullanılmış. Bilet fiyatları biraz pahalı ve kuyruklar çok yoğun. Ancak emin olun ki bu kaleyi görmeye değer.

 

Saint Paul’s Cathedral

Londra’da gezilecek yerlere dini bir ibadethane de eklemek istedik. Saint Paul katedrali aynı zamanda Anglikan Kilisesi olarak da bilinir. Londra’da en yoğun yaşanan din hristiyanlık olduğu için kiliselere de saygı ve önem veriliyor. Ayin ve dua zamanlarında giriş ücretsiz ancak eğer buraya turistik amaçlı geldiyseniz 18 pound civarı bir ücret ödemek zorundasınız. Bu katedral, her yıl ortalama 2 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

 

London Eye

İngiltere menşeili yabancı film ve dizilerin büyük bir çoğunluğu geçiş sahnesinde büyük bir dönmedolaba yer veriyor. İşte bu dönmedolap London Eye. En tepe noktasından Londra’nın büyük bir kısmını izleme imkanı sunduğu için “Londra’nın Gözü” ismi verilmiş. Yüksekliği ortalama 135 metre ve yarım saatlik binme ücreti 20 pound. Gece ışıklandırması, gündüz manzarası eşsiz olduğu için bu noktada seçimi size bırakıyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir