Madrid Gezi Rehberi

İspanya’nın başkenti Madrid, Avrupa’da gezilmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Yüzlerce farklı milletten insanın yazın toplanma merkezi olan Madrid hem tarihiyle, hem yemekleriyle, hem de gece hayatıyla oldukça büyük bir üne sahip. Ayrıca İspanya’nın oldukça ılıman bir iklime sahip olması da Madrid’in tercih edilme nedenlerinden birisi.

 

Bir şehir bu kadar hareketli ve gezilecek yere sahip olunca da herkes için güzel bir gezi mekanı oluyor. Madrid gezi rehberimizde, Madrid’e gittiğiniz zaman gezip görmeniz gereken birkaç yere değineceğiz.

 

1-) Puerta Del Sol

Madrid’in şehir merkezi olarak tarif edebileceğimiz bu yer şehirdeki gezilebilecek mekan ve anıtlara, birbirinden popüler alışveriş dükkanlarına oldukça yakın olduğu için Madrid’in merkezi olarak biliniyor. Yurtdışından gelen ziyaretçilerin tamamı Madrid’i gezmeye bu noktadan başlıyor. Casa de Correos’u duymamış olabilirsiniz ama yılbaşında 12 üzüm yeme konsepti tanıdık gelmiştir. Her 31 Aralık tarihinde binlerce kişi Casa de Correos’taki saatin önüne gelerek saat 00.00’ı gösterdiğinde 12 üzüm yiyerek yeni yıla girilir. Anlamlı bir aktivite olarak görünmese de insanların mutlu olduğu güzel bir gün geçirmek için tavsiye edilir 🙂

 

2-) Plaza Mayor

İspanyol kral II.Philipp’in sarayı Madrid’e taşıma isteği üzerine inşa edilmiştir. Plaza Mayor’un tam ortasında III.Philipp’in heykeli bulunuyor. 1600’lü yıllarda yapıldığı için zaman zaman bakım çalışmaları nedeniyle yapının dış kısmı ve üst katları orijinalliğini yitirmiş. Bu mekan defalarca kez yangın tehlikesi yaşadığı için de yapının tahrip olduğu açık bir şekilde görülüyor.

 

3-) Parque Del Retiro

Madrid gezi rehberinde anlatacağımız son yer de güzel, yeşilliklerle dolu bir park. Küçük sandallarla gezmenize imkan tanıyan yapay bir göl bulunan bu park 1,4 kilometrekarelik bir alana yayılmış. Toplam 15.000 ağaç var ve yüzölçümü itibariyle Madrid’in en büyük yeşil alanı konumunda. Yüzyıllar önce sadece kraliyet tarafından kullanılan bu park, 20.yy’ın başlarında Kral XII. Alfonso tarafından halka hediye edilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir