Makao Gezi Rehberi

Bugün, Dünya’nın küçük ve bilinmeyen ülkelerinden Makao gezi rehberini sizlere hazırladık. Makao, Çin’in Güney’inde bulunan bir ülkedir. 16.yy’da Portekiz sömürgesi olan Makao, daha sonra Çin tarafından yönetilmeye başlanmış ancak ülkenin akibeti bir türlü netleşmemişti. 1999 yılında varılan anlaşmadan bu yana ülke Çin’e bağlı özerk bir yönetime sahip. Ülkedeki tek şehir Makao şehri ve ülkenin yüzölçümü sadece 25,4 kilometrekare. Ülkedeki nüfus 550 bin kişi ve bu nüfusun neredeyse tamamı Çinliler tarafından, çok küçük bir kısmı da Portekizliler ve diğer milletlerin vatandaşları tarafından oluşuyor. Ülkede hem Çince, hem Portekizce resmî dil statüsüne sahip.

 

Ülkeye her yıl 5 milyon civarında turist geliyor. Turistlerin burayı tercih etmesinin en büyük sebebi de kumarın serbest olması. Tüm Çin’de ve tüm Portekiz’de kumar yasak. Ancak bu ülkelerin hemen yanındaki Makao’da serbest. 1800’lü yıllarda Makao başkanı yetersiz maddi durumlardan dolayı ülkede kumarı serbest bırakmış ve kumar aracılığıyla kazanılan paralar ülkenin gelişimi için harcanmış.

 

Makao’da Tarım ve Sanayileşme

Makao bölgesinde oldukça gelişmiş bir sanayi sektörü olduğunu söyleyebiliriz. Halkın büyük bir kısmı Çinli olduğu için Çin’in teknoloji ve sanayi alanındaki başarısını Makao’da da görüyoruz. Ancak tarım alanında sıfıra yakınlar. Çünkü halkın ciddi bir kesimi sadece sanayi sektöründe çalışıyor. Bu yüzden ülkenin tarım ihtiyaçları Hong-Kong, Çin gibi ülkelerden karşılanıyor.

 

Makao Mimarisi

Makao gezi rehberimizde bu ülkenin mimari yapısından da bahsedelim. Makao, eski bir Portekiz sömürgesi olduğu için sokakta ve bina yapılarında Portekiz mimarisini görebiliyoruz. Eski şehir merkezi tarafındaki duvarların büyük bir kısmı grafitili tasarımlarla kaplı. Şehrin eski merkezindeki evlerin genelde müstakil olduğu görülürken yeni şehir merkezinde apartman tarzı yapılar ağır basıyor.

 

Makao, Türkiye’den gelen ziyaretçiler için vize uygulaması yapmıyor. Pasaport bilgileriniz ile kolay bir şekilde ülkeye giriş yapabilirsiniz. Çin halkının Portekiz usülü bir ülkede yaşamını anlatan güzel bir ülke Makao 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir