Manisa Gezi Rehberi

Ege’nin güzel şehirlerinden birisi olan Manisa ne yazık ki yakınındaki tatil beldelerinin önüne geçmesinden dolayı pek tercih edilmiyor. Ancak her kültürün, her yerin gezilmesi taraftarı biri olarak Manisa’yı da gezmenizi öneriyorum. Zaten ulaşım açısından oldukça rahat bir şehir. Tren aracılığıyla Türkiye’nin pek çok noktasından direkt olarak ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca İzmir’e de 40km uzaklığında.

Manisa’nın geçmişi oldukça etkileyici. Ege bölgesinin genelinde görülen Yunan mitolojilerine Manisa da ev sahipliği yapmış. MÖ 2000’li yıllarda eski Yunan topluluğu Magnetler’in Manisa’yı kurduğu tahmin ediliyor. 1391 yılında Yıldırım Bayezid tarafından fethedilen şehir bu fetihle Osmanlı topraklarına katılsa da Ankara Savaşı’nda kaybediliyor ve 1412 yılında Çelebi Mehmet tarafından geri alınıyor. Manisa’nın tarihi ve geçmişi böyle. Şimdi de gelelim Manisa’da gezilecek yerlere;

 

1-) Kurşunlu Kaplıcaları

Bozdağ bölgesinde bulunan bu kaplıcalar görüntüsüyle ziyaretçilerini etkilemeyi beceriyor. Şelale edasında akan suların üstünden çıkan buharlar gerçekten görülmeye değer. Ayrıca çevresi de yeşilliklerden oluşuyor. Manisa’da gezilecek yerlerin başında gelen bu kaplıcalara gelirken her şeyinizi unutun ama fotoğraf makineninizi yanınızdan ayırmayın.

 

2-) Sart Antik Kenti

Bu antik kenti, Ege’de görebileceğiniz en ihtişamlı antik kentlerden birisi. Bölgede kazı çalışmalarına hala devam ediliyor ve her geçen zamanda yeni tarihi eserler bulunuyor. Sart Antik Kenti’nde kiliseler, dükkanlar ve evler bulunuyor. Özellikle burada bulunan Artemis Tapınağı, ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilen eserler arasında.

 

3-) Spil Dağı Milli Parkı

1968 yılında Milli Park ünvanı kazanan bölge hem bitki türleri, hem de hayvan türleri açısından oldukça zengin bir popülasyona sahip. Pek çok bölgede bulunmayan endemik türler bu dağda yetişiyor. Örneğin Manisa Lalesi sadece Spil Dağı’nda görülen bir tur. Bitkilerin yanı sıra dünyada fazla görülmeyen at türlerine de bu dağda rastlamak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir