Marakeş Gezi Rehberi

Fas ülkesinin en önemli şehirlerinden biri olan Marakeş, ara sokakları, pazarları, modern sarayları ve görkemli otelleri ile oldukça dikkat çekici bir şehirdir. Marakeş gezi rehberi listesine dahil edilmesi gereken çok sayıda tarihi ve kültürel yapı bulunmaktadır. Kalabalık pazarlar içinde biraz ilerlerken, bir anda sessizliğin hakim olduğu dar sokaklara çıkılabilmektedir. Fas denildiğinde akla ilk gelen şehir Marakeş şehridir. Marakeş, tanrıların ülkesi anlamına gelmektedir. Toprağının rengi nedeniyle yerel halk tarafından kızıl şehir olarak da adlandırılmıştır.

[reklam]

Majorelle Bahçeleri

Fas’a özgü havuzların ve egzotik bitkilerin yer aldığı Majorelle Bahçeleri, 1919 yılında Marakeş’te yaşamış ola bir ressamdan adını almıştır. Bu tarihi yapının içerisinde, Berberilerin yaşam biçimlerini ve hayatlarını anlatan bir müze de bulunmaktadır. Dünyanın birçok yerinden getirilen palmiyeler, kaktüsler ve daha birçok bitki çeşidi bu bahçeye serpiştirilmiştir. Turizmin önemli alanlarından biri olan Majorelle Bahçeleri, şehri ziyaret eden kişilerin en çok ilgi gösterdikleri yerden biridir.

Kutubiye Camii (Koutoubia)

Marakeş şehrinin en önemli sembollerinden biri de Kutubiye Camii’dir. Cema El Fna Meydanı’nın paralelinde yer alan bu camii, 13, yüzyılda Kral Yakup Mansur zamanında yapılmıştır. Oyma mimarinin ve el işlemelerinin yoğun olarak yer aldığı bu yapıda, birçok meyve ağaçlarının bulunduğu bahçeler de bulunmaktadır. Restorasyonu tamamlanan camii, 1983 yılında tamamen ziyarete açık hale getirilmiştir.

[reklam2]

Cema el-Fna Meydanı

Cema el-Fna Meydanı, marakeş gezi rehberi kapsamında listeye alınması gereken en önemli yerlerden biridir. Şehrin en popüler noktalarından biri olan bu meydan, gündüz sakin bir yapıda iken, güneşin batması ile birlikte oldukça canlı bir hale gelmektedir. Karanlığın çökmesi ile birlikte, meydanda çok sayıda falcı, dövmeci, şarkısı ve yıla oynatıcı görülebilmektedir.

Saadian Mezarları

Makareş şehri ile özdeşleyen ve turizm açısından da son derece önemli olan Saadian Mezarları, 66 kişilik bir aileye mensup olan mezarlardan oluşmaktadır. Aynı zamanda Fas hükümdarı Ahmet El Mansur’un da kabrinin bulunduğu bir mezarlıktır. İtalya’dan getirilen mermerlerin yanı sıra saf altından oluşan özel işlemeler, mezarların görkemini oldukça artırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir