Mardin Gezi Rehberi

Mardin Güneydoğu Anadolu Bölgesi üzerinde yer alan kültürlerin birleştiği ve her insanın sevgi ile saygı içerisinde yaşadığı bir bölgedir. Hoşgörü şehri olarak da bilinmektedir.

Mardin Kalesi

Mardin Kalesi, Mardin gezi rehberi oluşturulurken en üst sırada olması gereken yerlerden biridir. Oldukça eski bir geçmişe sahiptir. Hem görüntüsü hem de atmosferi ile dikkat çekmektedir. Ancak şu dönemde ziyarete kapatılmıştır.

Deyruzafaran Manastırı

Süryaniler tarafından hala aktif olarak kullanılan bir manastırdır. Dini merkez ve okul olarak kullanılmaktadır. Mardin için önemli olan noktası Süryani toplumlarını temsil eden en eski yapı olmasıdır.

Zinciriye Medresesi

Medrese 1385 yılında inşa edilmiştir. Konumu itibariyle dikkat çekmektedir. İki katlı inşa edilmiştir.

Mor Behnam (Kırklar) Kilisesi

Kilise 1293 yılından beri Süryani halkın dini merkezi olarak kullanılmaktadır. Kilise, eski dönemlerde yapılmış olan Hıristiyan eserleri arasında görülmesi gereken yerlerden biridir.

Kasımiye Medresesi

 

Mardin’ in en büyük yapılarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Dini merkez olmasının yanı sıra tıp eğitimlerinin de verildiği bir merkezdir. Bu özelliği de oda kapılarının üzerinde bulunan tıp işaretlerinden anlaşılmaktadır. Hem iç hem de dış mimarisi son derece dikkat çekicidir. Oldukça büyük ve havuzlu bir avluya sahiptir.

Mardin Ulu Camii

Oluşturulan Mardin gezi rehberi sıralamasında önemli bir yere sahiptir. Mardin Ulu Camii, Mardin’in simgesi olarak da kabul edilebilir. Mardin’in en eski camisi olma özelliğini taşımaktadır. Cami, kiliseden çevrilmiştir. Mardin’in birçok yapısında kullanıldığı gibi Ulu Cami’de de sarı kesme taşı kullanılmıştır.

Meryem Ana Kilisesi ve Patrikhanesi

Süryani Katolik Cemaati’nin en önemli yapılarından biri olarak kabul edilmektedir. Kilise ve Patrikhane farklı dönemler de inşa ettirilmiştir. Daha sonra restore edilerek müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Mardin Evleri

Mardin’ e başlı başına gidilmek için neden olabilecek özelliğidir. Şehrin dokusunu farklı şekilde yansıtmaktadır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok dikkatini çeken ve ilgi odağı olan şeydir. Mardin evlerinin taşları normal taşlardan farklıdır. Mevsimlere göre taşlar farklı özellikler göstermektedir. Yamaçlara kurulan evler kente otantik bir hava katmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir