Marmaris Gezi Rehberi

Ülkemizin Akdeniz bölgesinde bulunan Marmaris hakkında Marmaris Gezi Rehberi yazımızda bilgiler aktardık. Birçok turistin ilgisini çeken güzide yerlerden birisidir. Bulunduğu konum sebebiyle geçmiş tarihinde birçok medeniyeti bünyesinde barındırmıştır. Marmaris’i gezmenin birçok yöntemi varken bunlardan en çok tercih edileni çeşitli tur paketleri oluyor.

Özellikle görmeniz gereken yerlerden birkaçı olan Akvaryum koyu, Marmaris yat limanı, İztuzu plajı, Yalancı boğaz vb.

Akvaryum Koyu

Türkiye’de ki sayılı mavi bayraklı koylardan birisidir. Suyun altında adeta bir akvaryum içerisinde yüzüyormuş havası yaratması koyun ismini belirlemiştir. Suyun berraklığı ve bol balık çeşitliliği turistleri bu bölgeye en çok çeken özelliklerden ikisidir.

Marmaris Yat Limanı

Türkiye’nin en büyük yat limanı olan bu liman, tamamen doğal bir limandır. Herhangi bir şekilde inşa edilmemiş olmakla birlikte üstün bir düzene sahiptir. Yılın çeşitli haftalarında birçok su sporu şenliğine ev sahipliği yapması turistlerin ilgisini çekmektedir.

İztuzu Plajı

Bu plaja geldiyseniz eğer çamur banyosu yapmayı kesinlikle unutmamalısınız. Zengin minerallerinin bulunduğu toprağın yer altı suyu ile karışmasından meydana gelen çamurun birçok fiziksel hastalığa iyi geldiği doktorlar tarafından söylenmektedir. Burada çamur banyosu yapmak Marmaris’e gelen her turistin istekleri arasındadır.

Yalancı Boğaz

Eğer eşsiz bir Marmaris manzarası izlemek istiyorsanız Yalancı Boğaz yolu üzerinde şehrin gece ve gündüz seyrine şahit olabilirsiniz.

Bunun yanında birçok tarihi esere ve antik kente de ev sahipliği yapan Marmaris’in en dikkat çekici bölgeleri.

Marmaris Kalesi

Marmaris Müzesi ve Marmaris Milli Park’ıdır.

Marmaris Mili Parkı

1996 yılında 33 bin 350 hektarlık bir alan içerisine kurulmuş bir doğal gezi alanıdır. Şehir merkezine 60 km uzaklıkta bulunan park içerisinde dalış eğitimi, çamur yarışı, bisiklet sürüşü gibi aktiviteler mevcuttur.

Marmaris Kalesi birçok ziyaretçinin hayran kaldığı bir özelliğe sahiptir. Bunun sebebi bulunduğu konumdan Marmaris sahillerini gündüz ve gece eşsiz bir şekilde gözlemleyebilmenizdir. İçerisinde birçok dönemden kalma tarihi eserler barındıran kale M.Ö 1044 yılında inşa edilmiştir.

Marmaris Müzesi

Ayrıca Marmaris Müzesi de kalenin içerisinde bulunmaktadır.

Marmaris Müzesi içerisinde eski medeniyetler tarafından kullanılan çeşitli çömlekler, kilimler, cam parçalar, sikkeler ve süs eşyaları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir