Marsilya Gezi Rehberi

Fransa’nın en önemli ve en büyük liman şehirlerinden biri olan Marsilya, Marsilya gezi rehberi açısından son derece zengin alternatiflerle doludur. 2013’te Avrupa Kültür Başkenti olarak ilan edilen Marsilya, etkileyici müzeleri, yıl boyunca güneş alan sahilleri, şık lokantaları, lezzetli deniz ürünleri, Akdeniz tarihine ışık tutan yapıları ve oldukça misafirperver insanları ile göz doldurmaktadır. Dinamik gece hayatı, gelişen şehir yapısı, antik binaları ve göz alıcı kumsalları ile öne çıkan Marsilya, turizm açısından dünyanın en çok turist çeken şehirlerden biridir.

Vieux Port

St Jean Körfezi’nde ve St Nicholas Kalesi’nde sık sık görülen yelkenli direklerin dolup taştığı Vieux Pot, Marsilya şehrinin merkezinde bulunmaktadır. Eski liman olarak da kullanılan Vieux Port, şehrin atmosferini hissetmek ve Marsilya gezisine çıkmak için tercih edilebilen en ideal yerlerden biridir. Limanın güney rıhtımında yer alan kafeler, barlar, butik dükkanlar ve balık lokantaları, şehri ziyaret eden turistler tarafından yoğun ilgi görmektedirler.

Notre-Dame de la Garde

Notre-Dame de la Garde, zengin bir mimariye sahiptir. Marsilya şehrinin en yüksek noktalarından biri olan La Galde’nin üzerinde bulunmaktadır. Yüksekliği yaklaşık 162 metredir. Kilisenin çan kulesinin yüksekliği yaklaşık 10 metre olup, Meryem Ana bir heykel ile taçlandırılmıştır. Özellikle yabancı turistlerin en fazla ilgi gösterdikleri yerlerden biri olan Notre-Dame de la Garde, Marsilya’nın en etkileyici yapılarından biridir.

Chateau d’If

Marsilya gezi rehberi listesine eklenmesi gereken yerlerden biri de Chateau d’If’tir. Bu meka, Frasa’nı Alcatraz’ı olarak kabul edilir. 1527 yılında inşası tamamlanan yapı, 17. yüzyılda cezaevi olarak kullanılmıştır. Romanlara da konu olan Chateau d’If, turizm açısından oldukça önemlidir.

Marseille Cathedral

19. yüzyılda Fransa’da yapılan tek katedral olan Marseille Cathedral, kırmızı ve yeşil taşlar ile beyaz mermerleri harmanlanması ile yapılmıştır. Özellikle kubbe biçimindeki dizaynının yanı sıra dekoratif mozaik işçilikleri oldukça dikkat çekicidir.

Musée d’Histoire de Marseille

Tarih öncesi dönemlerden Roma dönemlerine kadar birçok tarihi kalıntının sergilendiği müzede, kalıcı sergi odaları, arkeolojik bahçeler, oditoryum bölümleri ve geçici sergi salonları yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir