Masal Gibi Şehir Luzern’de Gezilecek Yerler

Çok gezmeyi sevenlerden iseniz mutlaka masal gibi bir şehir olan Luzern’i duymuşsunuzdur. Muhteşem doğası ile kendine bağlayan Luzern şehri İsviçre sınırları içinde yer almaktadır. Refah seviyesi ve eğitim seviyesi son derece yüksek olan bu şehrin tüm güzelliği halk tarafından korunmaktadır. Doğası, havası ve sakinliği ile adeta sizi masallar diyarına götürecek bu şehir Alplerin eteğinde oldukça güzel bir konuma sahiptir. Şehirde Almanca dili ağırlıklı olup aynı zamanda İsviçre Frank’ı para birimi olarak kabul görmektedir. Şehrin güzelliğinin yanı sıra Avrupa’nın pahalı ülkeleri arasında yer alan İsviçre’ye Luzern şehri de dâhildir.

Luzern’e Nasıl Gidilir?

Eğer tatil rotanızda Luzern şehri var ise Türkiye’den Luzern’e nasıl gidilir bundan bahsetmek doğru olacaktır. İsviçre’ye Türkiye rotasından direk gitmek için İstanbul’dan Zürih’e uçabilirsiniz. Aynı zamanda bir diğer alternatif yol ise Basel’e uçarak oradan tren ile rahatlıkla Luzern şehrine ulaşabilirsiniz. Basern istikametinden ortalama 1 saat 15 dakikalık bir tren yolculuğu ile Luzern şehrine ulaşabilirsiniz.

Luzern’de Gezilecek Yerler Nereler?

Luzern’de gezilecek yerler çok fazla bulunmaktadır. Bu noktada son derece cömert olan şehir de gezilebilecek en güzel yerlerden birisi Şapel Köprüsü olarak bilinen Kapell Brücke köprüsü ve Değirmen köprüsü olarak adlandırılan Spreuer Brücke köprüsüdür. Kentin simgesi olarak bilinen bu iki köprü son derece göz alıcı Reuss Nehri üzerine inşa edilmiştir. 23 yıl önce bir talihsizlik yaşarak yangında hasar gören köprü yeniden revize edilmiş ve günümüzde ki görüntüsüne kavuşturulmuştur. Yangından sonra eski dokusunu kaybetse de 17. Yy’a ait figürlerden birçok çizimi köprüde görebilirsiniz. Köprünün hemen yanı başında 1800’lü yıllara kadar hapishane ve arşiv kütüphanesi olarak kullanılan Su kulesi yer almaktadır. Eğer tarihe bir merakınız var ise bu gezi sizin ruhunuzu doyuracaktır.

Şehirde diğer bir tarihi doku ise şüphesiz ki Avrupa’nın en uzun suru olan Museggnauer’dir toplamda 870 metrelik bu sur 600 yıldır varlığını korumakta ve son derece sağlam şekilde günümüzde ihtişamını korumaktadır. Tarihi bir gezi yapmak için en uygun yerlerden biri şüphesiz ki Luzern şehridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir