Gezi RehberiYurtdışı Seyahat Rehberi

Mastikanın Anavatanı Sakız Adası Gezilecek Yerler

Türkiye’ye en yakın Yunan adalarından biri olan Sakız Adası, Çeşme’nin tam karşısında Ege Denizinde ve dokuzyüzdört kilometrekarelik yüz ölçümü ile bulunmaktadır. Yunan adalarının en büyük beşinci adası olan Sakız Adası, namı diğer Chios’a bağlı iki küçük ada daha vardır. Bu iki ada da balık adası ve koyun adasıdır.

İsmiyle Müsemma Sakız Adası

Sakız Adası ismini bu adada yetişen sakız ağaçlarından ve damla sakızı üretimi yapılmakta yegane yer olan bu ada, ününü de isminide sakız ağaçlarına borçludur. Damla sakızı adanın en büyük gelir kaynağıdır ve damla sakızını ise zeytinyağı, incir, turunçgiller, vişne ve uzo takip eder. Pek tabii ki tüm bu gelir kaynaklarına ek olarak birde turizm vardır.

Sakız Adası Gezilecek Yerler

Yunan kültürü, doğal güzelliği ve neolitik çağa kadar uzanan zengin tarihi ile sakız adasının görülmesi gereken bir çok yeri vardır. Sakız Adasında görülmesi gereken yerler, Jüstinyen Müzesi, Denizcilik Müzesi, Sakız Limanı, Koyun Adası, Heraklion Bahçeleri, Balık Adası, Sakız Adası Kalesi, Bizans Müzesi, Olympi Mağarası, Arkeoloji Müzesi, Agio Galas Mağarası, Tıp Müzesi, Kampos ve Agia Markella Manastırı bu görülmesi gereken yerlerdendir.

Sakız Adasında Ne Yemeli?

Sakız Adası‘nda genellikle balık ve deniz ürünleri etrafında yoğunlaşan bir yemek kültürü olsada, meşhur yunan mezeleri ve yunan mutfağının çeşitli örnekleri her restoranda karşınıza çıkabilmektedir. Sakız Adasına özgü ve bu adanın meşhur yemekleri ise, bourtheto, zeytinli kalamar, sarı mercimekten yada bezelyeden yapılan fava, kalamar dolması, sakız köftesi, ıspanaklı deniz tarağı, souma ve chian’dır.

Sakız Adasında Hangi Plaja Gitmeli?

Deniz tatilini tercih edenlerin yaz mevsiminde tercih edebilecekleri sakız adasında bir çok plaj bulunmaktadır. Mesela şehir merkezinden uzaklaşmak istemeyenler Tagma ya da Ormos tou Lou tercih edebilirken, su sporlarına ilgi duyanlar Afanis Naftis ya da Bella Vista’yı tercih edebilir. İçki ve eğlenceyi tercih edenler için Managros veya Limnia plajlarını seçebilir, gençler Palaria ton Glaron ya da Agia Fotia, aileler Karfas, efsanelere meraklı olanlar Daskalopetra plajını ve değişiklik arayanlar ise adanın tek siyah kumlu plajı olan Mavra Volia’yı tercih ederek denizin ve tatilin tadını çıkarabilirler.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close