Gezi RehberiYurtiçi Seyahat Rehberi

Mersin Gezi Rehberi

Doğu Akdeniz’deki en büyük şehirlerden birisi olan Mersin, hem plaj tatili hem de tarihi yerleri gezmek açısından elverişli, büyük bir şehir. Hemen yakınındaki Antalya ile plaj kalitesi, şehir planlaması açısından oldukça benzerler ancak Antalya Mersin’den çok daha fazla turist çekiyor. Belki de Mersin, sizin için güzel bir gezi durağıdır. Zaten Mersin gezi rehberinde birazdan okuyacaksınız ancak Mersin 4-5 günde bitirilecek bir yer değil. Mersin’i tam anlamıyla gezmek istiyorsanız en az 8-10 gün ayırmanız gerekecek.

 

Mersin şehir merkezinde istediğiniz her bütçede kaliteli oteller var. Ayrıca Mersin’in en turistik ilçelerinden olan Erdemli ve Silifke’de de uygun fiyatlara oteller bulabilirsiniz. Sıra geldi Mersin’de gezip görmeniz gereken yerlere;

 

1-) Kleopatra Kapısı

Mısır, konumu nedeniyle yıllardır en önemli liman kentlerinden birisiydi. Eski Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın gemiyle denizden gelip bu kapıdan geçerek Tarsus’a girer, arkasından Romalı General Antonius ile buluşurmuş. Eskiden deniz kapısı olarak adlandırılan bu kapı, tarihteki yeri nedeniyle gümümüzde Kleopatra Kapısı olarak biliniyor. 8.5m yüksekliği, 5.5m de genişliği bulunmaktadır.

 

2-) Pompeiopolis Antik Kenti

Pompeiopolis Antik kenti, Mersin eski tarihi eserlerinden birisidir. Milattan önce 700’lü yıllarda Rodos’lu koloniciler tarafından yapılmıştır. Mersin’in Mezitli ilçesinde bulunan antik kent, bakımsız olduğu için “Viran Şehir” olarak anılıyor. Antik kente bakıldığı zaman Helenistik dönem ile Roma döneminin izleri görülüyor. Bölgede yapılan çalışmalarda M.Ö 3.000’li yıllara ait olduğu düşünülen tarihi eserler bulunmuş.

 

3-) Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi, eşsiz manzarasıyla Mersin gezi rehberinde olmayı hakediyor. Roma döneminde mezarlık olarak kullanılan bu alanda sular çekildiğinde eski döneme ait mezarlıkların tahrip olmuş halini de görebiliyorsunuz. Belediye tarafından yapılan çalışmarla şelale çevresi şuan mesire alanı olarak da kullanılıyor. Eğer Mersin’e Adana üzerinden geliyorsanız ilk durağınız burası olabilir.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close