Moskova’da Neler Yapılır ?

Moskova’da Neler Yapılır konu başlığında sizler için derledik. Moskova Rusya’nın başkentidir. Geniş olan bir ovada yer almaktadır. Moskova’nın resmi olarak adının geçtiği ilk tarihi kayıt 1147 yılına aittir. Genel olarak sert bir iklime sahiptir. Kış mevsiminde sıcaklığı -10 derece iken yazın bu sıcaklık 18 derece civarında olmaktadır. Dünyadaki pahalı şehirler arasında gösterilmektedir. Moskava da gezi için en uygun aylar Nisan ve Mayıs olarak belirlenmiştir. Bu zaman aralığında hem sıcaklı hem de bunun yanında fiyatlar açısından en iyi performansın alınabildiği zamanlardır.

Moskova da bale, film, tiyatro, sahne gibi sanatsal aktiviteler oldukça yaygındır. Moskova sirki ve Moskova Devlet sirki de bu şehrin tanınmasında rol oynayan yapıtlardandır. Moskova doğal güzellikleri bakımından ilgi çekici olmasına rağmen genellikle gece hayatı ile dikkatleri üzerlerine çekmektedir. Moskova da Novy Arbat Caddesi gece kulüpleri bakımından en fazla rağbet gören mekânlardır. Moskova da bu sanatsal aktivitelerin dışında gezebileceğiniz mekan sayıları da fazladır bunların başlıcaları Kızıl  meydan, kremlin sarayı , Arbat sokağı ,Güvercin tepesi ,Maksim Gorki Parkı vb. mekanlardır. Moskova’nın merkezinde bulunmakta olan Kremlin yüksek duvarlara sahip olan ve ihtişamlı bir görünüşü olan bir yerdir.

Moskova da gezilip görülecek ön önemli mekânlardan biride Moskova metrosudur. Bu metro savaş zamanında bombaların korunduğu sığınak olarak kullanılmıştır fakat bunlara rağmen gösterişli avizelere, heykellere ve mozaiklere sahiptir. Moskova da gezilip görülecek yerler birbirlerine çok yakındır. Fakat bu şehri tamamı ile gezmek istiyorsanız bir araç ile seyahat etmeniz gerekmektedir. Çeşitli kara ve demiryolu ulaşımlarını seyahatler de kullanabilmeniz mümkündür. Moskova Rusya’da ki sahne sanatlarının merkezidir. Bu şehirde bale ve film sanatı oldukça fazla yaygındır. Bu şehirde 132 sinema ve bunun dışında 92 tiyatro bulunmaktadır. Bu şehrin en önemli tiyatroları ; Malyi tiyatrosu ,Vakhtangon tiyatrosu  ve Moskova Sanat tiyatrosu kentin başlıca önemli tiyatrolarındandır. Ayrıca klasik müziğin en iyi örneklerini icra edildiği yerde Moskova Uluslararası Sahne Sanatlarıdır. Sirkleri ile meşhur olan şehrin başlıca ünlü olan sirkleri Moskova Devlet Sirki ile Tvenstnoy caddesi üzerinde bulunan Moskova Sirki bunlardan bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir