Gezi RehberiYurtiçi Seyahat Rehberi

Muş Gezi Rehberi

Muş’u bilmeyen birisine göre büyük ihtimal Muş’ta gezilecek yer yoktur. Ancak şunu bilmelisiniz ki Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde pek çok farklı medeniyet kendilerinden eserler bıraktı. Dolayısıyla Muş da diğer iller gibi tarihi, eski eserlere sahip.

 

Muş 404 bin nüfusa sahip Doğu Anadolu’da bulunan ve 8.090 kilometrekarelik alana yayılmış bir şehrimizdir. Batı ve İç Anadolu’daki şehirlerimizin aksine Muş’ta nüfus yükselmemekle birlikte çoğu yıllar düşüşe uğramakta. Bunun en büyük nedeni de iş veya eğitim dolayısıyla batıya göçtür. Sizin için hazırladığımız Muş gezi rehberinde yüzyıllar öncesinde yapılan ve bakımlarla ayakta tutulan tarihi eserler yer alıyor. Umarız ki bir gün yolunuz Muş’a düşer ve bu tarihi eserleri görme şansınız olur.

 

 

Muş’ta Gezilecek Yerler

 

1-) Muş Kalesi

Muş gezi rehberinin olmazsa olmazı. Ne zaman, kim tarafından yapıldığı hakkında kesin bir bilgi yoktur ve dayanaklara göre Muş’un en eski yerleşim birimidir. Kale, oldukça eski dönemlerde yapıldığı için kerpiçten, basit bir mimariyle yapılmış. Muş Belediyesi, Muş Kalesi’ni turizme kazandırmak adına kalenin hemen yanına park açmış.

 

2-) Muş Ulu Camii

Muş merkezdeki “Kale Mahallesi”nde bulunan Muş Ulu Camii’nin kitabesi bulunmadığı için ne zaman kim tarafından yapıldığı bilinmemekle birlikte bahçesinde mezarı bulunan Şeyh Muhammedi Mağribi tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Moloz taşlarla yapılan bu cami, kesinlikle yapıldığı dönemin oldukça ötesindedir. 1966 yılındaki depremde caminin minaresi büyük hasar görmüş, 1968 yılında yeniden yapılmıştır.

 

3-) Yıldızlı Han

1307 yılında Miralay Seyfi Bey tarafından yapılan Yıldızlı Han, Muş’un Demirciler Sokağı’nda bulunmaktadır. Zaten hanın yapısına ve tasarımına bakan uzman birisi, rahatlıkla Yıldızlı Han’ın Selçuklu mimarisine sahip olduğuna söyleyebilir. Yıldızlı Han toplam 610 metrekaredir ve bu alan 52 farklı iş yeri olarak bölünmüştür. Han İpek yolu üzerinde bulunduğu için oldukça aktif ve kullanışlıydı.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close