Nemrut Gezi Rehberi

Türkiye İlleri arasında yer alan Adıyaman İli Kahta İlçe sınırları içerisinde yer alan ve dünyanın 8. harikası olarak bilinen Nemrut dağı turistik açıdan gezilecek yerler arasında yer alır. Unesco dünya mirası sit alanı olan bölge Nemrut gezi rehberi olarak yerli ve yabancı turistlere yönelik gezi rehberi olarak belirlendikten sonra gezi başlar. Deprem haritasında nemrut dağı doğu fay hattına yakın bir sınırdadır.

Tanrı ve Kralların Merkezi

Tanrı, kral ve kölelerin taşlaşarak mezar oluşturduğu bu yer Milattan önce 1. yüzyıldan kalan kalıntılar olarak bulunmaktadır. Antihocus Komagenne Krallığının kralının burada gömüldüğü tarih sayfalarında yer alır.

Cennet Manzaralı Dağ

Toros dağ silsilesi içerisinde yer alan Nemrut Dağı’na virajlı ve dar yollardan çıkılmaktadır. Nemrut Dağı ve kral mezarlıklarına ulaşmak Malatya ve Adıyaman kara yolu üzerinden de sağlanmaktadır. Yaşayan tarih kalıntıları olarak tarihe ilgisi olanların ve merak saranların bu bölgeyi görmesi gerekir.

Fırat Nehrine Tepeden Bakış

Turist kafilelerinin yer aldığı ve Nemrut gezi rehberi içerisinde yer alan Fırat nehrini izlemek hele de gün batımında eşsiz bir manzara. 2134 metre yükseklikteki Nemrut dağından ve kral heykelleri arasından, Türkiye sınırlarında doğan Irak ve Suriye sınırlarından geçen daha sonrada Dicle Nehri ile birleşerek Basra’ya akan Fırat nehri, dağın eteklerinden ince ve edalı olarak süzülürken izlemek huzur vermektedir.

Teraslar Ve Özellikler

Nemrut dağı gezileceği zaman Doğu, batı ve kuzey terasları olarak 3 bölgeye ayrılarak gezilmektedir. Doğu terasında 5 adet heykel tanrılar galerisi olarak nitelendirilen alanda bulunmaktadır. Bu heykellerden birincisi kral olan ve tanrılar arasına gömülmek isteyen Antiochos diğer krallar ise bereket ve uğur tanrısı, kronosun oğlu tanrılar tanrısı, dördündü tanrı zeusun oğlu beşinci tanrı ise ışık ve güneş tanrısıdır.

Kuzey terası olarak görülmesi gereken yer ise doğu ve batıyı birleştiren 100 metre uzunluğunda tören yapılan yoldur. Batı terası manzara açısından harika olmakla birlikte yine kral heykelleri ve yazıtları ile doludur. Heykellerin boyu 10 metre olup şehrin içinden görülecek devasallıktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir