New York’ta Gezilecek Yerler

Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan New York, ziyaretçileri için her zaman bir hareketlilik bulunmaktadır. Bazı insanlar Broadway gösterileri için buraya gelirken, turistlerin çoğu ise özellikle alışveriş için New York’a geliyor. Empire State Binası, Özgürlük Heykeli, Brooklyn Köprüsü, Central Park, tarihi mahalleler ve dünyaca ünlü müzeler New York’ta gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alıyor. Yılın herhangi bir günü ve günün herhangi bir saati, New York’ta görülecek yerler ve yapılacak şeyler konusunda, ziyaretçiler sonsuz seçeneğe sahipler.

Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli, Fransa’nın Amerika’ya armağanıydı. 1886 yılında inşa edilmiş, ünlü bir özgürlük sembolü olarak Amerikan ikonlarından biri olmaya devam ediyor. Heykeli, Manhattan’ın güney ucundaki Battery Park’tan, özellikle güzel manzaralar eşliğinde karadan görebilirsiniz. Ancak, Özgürlük Heykeli’ni gerçekten takdir etmek için, Özgürlük Adası’na kısa bir tekne turu yapmak ve onu yakından görmek en iyisidir. Özgürlük Heykeli’ne düzenlenen bir turda, Ellis Adası’nda durma ve Göçmenlik Müzesi’ni keşfetme seçeneğiniz de var. Bu fantastik müze, Amerika’ya girmeden önce binlerce göçmenin işlendiği tarihi göçmenlik kompleksinde yer alıyor.

Central Park

Central Park’ın geçiş yollarından bir yürüyüş veya araba yolculuğu. Herhangi birinin New York City güzergahında yapması gereken bir şeydir. Şehir merkezindeki bu büyük park, New York’ta gezilecek yerler arasında öne çıkıyor. Güzel bir doğayı yaşamak için harika bir yer olmasının yanı sıra, Central Park, sınırları içinde Belvedere Kalesi, Çilek Sahaları ve Central Park Hayvanat Bahçesi dahil olmak üzere birçok turistik yere de sahip.

Rockefeller Center ve Kaya Gözlem Güvertesi

Rockefeller Center, Manhattan’ın ortasındaki büyük bir eğlence ve alışveriş kompleksidir ve NBC-TV’ye ev sahipliği yapar. Kompleksin en önemli parçası, 70 katlı Rockefeller Plaza ve Manhattan’daki muhteşem Rock Gözlem Güvertesi’nden muhteşem manzaralar sunan Art Deco gök deliğidir. “Güverte”, kapalı ve açık görüntüleme alanlarına sahip olup, hem gündüz hem de gece muhteşem manzaralar sunar. Kule tabanındaki açık paten pistinde paten yapmak, kışın yapılacak en popüler şeylerden biridir. Şükran Günü’nden sonra, pistin önüne büyük bir Noel ağacı dikilir ve tatil sezonu için kompleksi aydınlatır. Tüm binaları gezmek için, Rockefeller Center Tour’a 20 dolar bir bedel ile katılım sağlayabilirsiniz.

Metropolitan Sanat Müzesi

Metropolitan Sanat Müzesi, 1870 yılında kuruldu ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en ünlü müzelerinden biridir. MET’in kalıcı koleksiyonu, 5000 yıllık bir süreyi kapsayan iki milyondan fazla sanat eserini içeriyor. Koleksiyonun özeti, Amerikan dekoratif sanatları, silah ve zırh, kostümler, Mısır sanatı, müzik aletleri, fotoğraflar ve daha pek çok şeyi içeriyor. Bu sergiler, dünyanın en ünlü eserlerinden birçoğunu halka getiriyor.

Broadway ve Tiyatro Bölgesi

 

Bir Broadway şovuna katılmak, New York şehrine yapılan ziyaretin en önemli özelliklerinden biri. Amerikan tiyatrosunun doruk noktası olarak kabul edilen Broadway, en yeni şovları ve uzun süredir devam eden klasikleri görebileceğiniz yerdir. En popüler şovlar için, biletler önceden satın alınmalıdır. Shubert Alley, Tiyatro Bölgesi’ndeki yayalara açık bir sokaktır ve iki tanınmış oyun salonuna ev sahipliği yapar: 221 West 44th Street’teki Shubert ve 22 West 45th Street’teki Stand. Diğer efsanevi yerler arasında ise birçok ünlü aktörün buluştuğu Sardi’nin restoranı ve Irving Berlin’in 1921’de The Music Box Revue’sini sahnelediği Müzik Kutusu Tiyatrosu yer alıyor.

Empire State Binası

 

Empire State Binası, New York’un en ünlü simgesel yapılarından biridir. Empire State Binası’nın üstünde iki gözlem salonu var ve her ikisi de şaşırtıcı manzaralar sunuyor. Açık günlerde, New Jersey, Pennsylvania, Connecticut ve Massachusetts’in komşu eyaletlerine bakarak 80 mil kadar bir alanı görebilirsiniz. 86. Kat Gözlemevi, şehrin en yüksek açık hava gözlem güvertesidir ve çoğu insan Empire State Binası’na çıktığında buraya geliyor. Bu alan, sayısız film ve TV şovlarında ekranlara yansıdı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir