Niğde Gezi Rehberi

İç Anadolu şehirlerimizden birisi olan Niğde, İç Anadolu bölgesinde olduğu ve denize sahip olmadığı için deniz turizmi açısından oldukça şanssız. Bu durum da Niğde’nin tarihi güzelliklerine gölge düşürüyor. Bugüne kadar pek çok eski devlete ev sahipliği yapan Niğde’de yüzlerce tarihi yapıt mevcut. Bu yüzden tarihi geziler yapmak isteyen kişilerin kesinlikle uğramak istediği bir şehirdir Niğde. 350 binin üzerinde nüfusa sahip olan Niğde’yi ortalama 2-3 gün içerisinde güzelce gezebilirsiniz. Tarihine bakıldığına MÖ 600’lü yıllara kadar bilgi aldığımız Niğde’de tarihe yön veren önemli kazı çalışmaları yürütülüyor. Eski tarihteki adı Nakita olan şehir ağızdan ağıza dolaşırken Niğde olarak kalmış. İşte Niğde gezi rehberi ve Niğde’de gezilebilecek yerler.

 

Niğde Kalesi

Niğde’nin eski şehir merkezi olan Alaaddin Tepesi’nde bulunan Niğde Kalesi toplam 3 surla çevrilmiş. Ne zaman yapıldığı hakkında net bir bilgi sahibi olamasak da yapılan kazılara göre MÖ 8. yüzyılda yapılmış olma ihtimali yüksek. Kalenin iç bölümünde iç kale, saat kulesi, cami ve çeşme bulunuyor.1740 yılında onarılan kalenin bugün de bazı bölümleri yıkık durumda.

 

Gümüşler Manastırı

Gümüşler Manastırı, havasıyla ve geçmişiyle Niğde gezi rehberimizin en gezilmesi gereken mekanı olabilir. Bölgedeki manastırlara göre daha iyi korunup günümüze sağlam ulaştığı için ayrı bir öneme sahiptir. MS 11. yüzyılda yapıldığı düşünülen manastır, Osmanlı döneminde gayrimüslim halk tarafından ibadethane olarak kullanılmış. İç yapısı haç sembolü şeklindedir. 1962 yılında kazı çalışmaları başlatılmış olan bu manastır Niğde şehir merkezine 9km uzaklıktadır.

 

Niğde Müzesi

1964 yılında açılan müzede pek çok eski tarihi döneme ait eserler bulunmaktadır. Niğde ve çevresindeki yapılan kazılar sonucunda bulunan tarihi yapıtlar burada sergileniyor. Müzede pek çok oda var ve bulunan nesneler ait oldukları döneme göre odalara konuluyor. Tarihe ilgisi olanların kesinlikle gezmesi gereken bir müze.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir