Niğde Roma Havuzu: Niğde’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Niğde Roma Havuzu

Roma imparatoru Kara Kalla tarafından M.S 197-217 yılları arasında yapılmış, günümüzde olimpik havuz ölçüleriyle aynı ölçüye sahip tarihi bir havuzdur. Niğde iline bağlı Bor ilçesinin Bahçeli kasabasında bulunmaktadır. Havuzun suyu, tabanında bulunan kaynak tarafından sağlanır, arka kısımda bulunan bir tahliye noktasından Su kemerleri aracılığı ile Antik Kent Tyana’a su aktarımı yapılır. Böylece havuzun suyu sürekli olarak devirdaim yapmış olur.

 

Havuzun etrafı, kesme taş ve mermerlerle örülmüştür. Bölge halkı tarafından inanılan birtakım rivayetler bulunmaktadır. Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın bu havuzu süt ile doldurup burada süt banyosu yaptığı söylenmektedir. Bölgeye gittiğinizde bunu duymanız oldukça normal. Fakat Niğde Müze müdürü tarafından bu olaya bir aydınlatılma getirilmiştir. Kleopatra, M.Ö 69-30 yılları arasında yaşamış, Roma Havuzu ise yazının başında söylediğimiz gibi M.S 197-217 yılları arasında yapılmıştır. Yani 2 dönem arasında 200 yıldan uzun bir süre var.

 

 

 

 

 

 

Niğde Roma Havuzu Diğer Resimleri;

 

 

 

Önceki yıllarda havuzun hemen yanıbaşında bir restoran hizmeti verilmekteymiş fakat şuan restoranın olduğu kısım atıl durumda. Yeniden bir restorasyon çalışması yapılıp Havuzun etrafının canlandırılması ve Turizme dahil edilmesi üzerinde çalışıldığını da ayrıca belirtelim. Havuzun kuzey tarafının orta kısmında yeraltı kaynağını görebilmek mümkün. Su yerin altındaki kaynaktan çıkmakta. Bazı dönemler, vatandaşlar tarafından balık, ördek gibi canlılar havuza kazandırılmaya çalışılmış yani havuzda balık, ördek vb. görebilmenizde mümkün.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir