Olimpos Gezi Rehberi

Tüm turistlerin hayranlık ile ayrıldığı, tatil planlarını tekrar tekrar aynı yere yaptığı Türkiye’nin güzelliklerinden biridir Olimpos. Doğal güzelliği, bozulmamış plajı ve tarihi değerleri ile her yıl binlerce turist akınına uğrayan Olimpos Antalya ilinde Kumlucu ilçesinde yer almaktadır. Antalya’ya uzaklığı 86 km olan mekana ulaşım biraz zor. Ancak turlar ve araç ile oldukça kolay ulaşabilirsiniz.

Olimpos Gezi Rehberi ile ilgili yazımızda çok güzel bilgilere yer vereceğiz.

Olimpos Tarihçesi

Olimpos ismi bizlere Yunancadan geçen bir isim ve değiştirilmeden hala günümüzde kullanılıyor. Yunan mitolojisinde dağ anlamına gelen Olimpos’un tam olarak kurulduğu yıl bilinmemekle birlikte M.Ö 70 li yıllar olduğu tahmin ediliyor. İlk dönem için korsanların hakimiyetinde olan bölge sonrasında Roma imparatorluğunun yönetimine geçmiştir. 15. Yy da ise sahneye Osmanlı’nın girmesi ile birlikte düzenlenen seferler ile son sahibi Osmanlı’nın hali ile mirasçısı Türkiye sınırları içinde günümüz de yer almaktadır.

Olimpos’a Nasıl Gidilir?

Eğer araç ile gidiyor iseniz Antalya üzerinden Kemer yönüne gidebilir ardından tabelada Olimpos yönüne kıvrılarak kolay bir biçimde ulaşabilirsiniz. Eğer otobüs ile gidecek iseniz otogardan sonra Fethiye minibüslerine binerek Olimpos kavşağında inebilir ve Olimpos minibüsüne girerek belirtilen noktaya ulaşabilirsiniz.

Olimpos’ da Görülecek Yerler

Bir tatile gittiğiniz yerde birçok şeyi bir arada görmek istiyor iseniz Olimpos sizin için doğru bir seçim demektir. Bölge oldukça zengin mekanlara sahiptir ve sizlere birçok alternatif sunar. Geziye ilk olarak taşlık burnunda yer alan Gelidonya feneri ile başkalayabilirsiniz. Harika bir manzara ve Türkiye’nin en yüksek fenerini de bu sayede görmüş olursunuz. Aynı zamanda buraya düzenlenen turlara katılarak rehber eşliğinde birçok güzelliği keşfedebilir doğa sporlarından trekkingi de gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer gezilecek yer ise çokça tartışmalara sebep olan ve üzerinde onlarca araştırma gerçekleştirilen yer Yanartaş’tır. Turistlerin akın ettiği bu alanda birçok doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. İsterseniz sabah kahvaltınızı isterseniz akşamüzeri şarabınızı burada yudumlayabilirsiniz. İkisi içinde oldukça uygun bir mekan olduğunu söylemek mümkün. Eğer tarihi dokulara merakınız var ise Olimpos harabeleri sizin için doğru bir gezi alanı olacaktır. Denizin tarih ile buluştuğu bu noktada tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir