Ölümsüz Şehir Roma’da Gezilecek Yerler

İtalya yarım adasının ortasında ve yedi tepe üzerinde kurulmuş olan Roma, İtalya’nın başkenti olmasının yanı sıra tarihsel açıdan da büyük bir öneme sahiptir. Roma ayrıca Lazio bölgesinin de başkentidir ve bağımsız devlet Vatikan’ın da Roma’da bulunmasından dolayı iki devletin de başkenti denilmektedir.  Roma’da Gezilecek Yerler konu başlığında Roma’ya gittiğinizde kolaylık sağlayacak yerleri derledik.

Roma’da Gezilecek Yerler

İkibinsekizyüz yıllık bir tarihe ve birçok medeniyete başkentlik yapmış olması nedeniyle antik yapılara ev sahipliği yapan Roma‘da gezilip görülmesi gereken bir çok yer vardır. Roma’yı gezerkem ilk durak, adını girişte ki heykelden alan ve tarihte içerisinde gladyatör dövüşlerinin yapılmasıyla ünlenmiş olan Kolezyum, turistlerin ilk ilgisini çeken ve adından sıkça söz ettiren bir yapıdır.

Bir sonraki durak ise eski dönemlerde Roma’nın pazar alanı, hukuk ve ticaret merkezi olarak kullanılmış olan ve dünyanın en büyük arkeolojik alanlarından biri olma ünvanına sahip olan Roma Forumu Roma Forumu’nun içerisinde yer alan yapılardır. Bu önemli yapılar ise, Datürn Tapınağı, Aemilia Bazilikası, Castor ve Pollux Tapınağı, Vesta Tapınağı, Romulus Tapınağı, Septimius Severus Kemeri, Julia Bazilikası, Maxentius ve Konstantin Bazilikası, Rostra, Titus Kemeri, Hostilia Mahkemesi, Tabularium, Urbi Göbeği, Sezar Tapınağı ve Antoninus ve Faustina Tabınağı’dır.

Bir sonraki görmeniz gereken yer ise trevi çeşmesi, bilinen adıyla Roma Aşk Çeşmesi’ dir. Trevi yani üç yol anlamına gelen çeşme Nicola Salvi tarafından yapılmış olup, çeşmenin rivayet edilen hikayesi ise kral ve askerleri susuzluktan ölmek üzereyken halen bulunduğu noktada bu çeşme belirmiş ve çeşmedeki suyu içen kral ve askerleri ölmekten kurtulmuştur. Üç yol hikayesi ise çeşmenin altında üç yer altı suyunun birleştiği varsayılarak konulduğu düşünülmüştür. Roma‘da ki en iyi korunmuş, en eski, beton kubbeli yapı olan ve imparator Hadrian tarafından tapınak olarak inşa edilen yapı Pantheon, tüm tanrılar anlamına gelmektedir ve Pantheon’un en önemli kısmı ise kubbesidir.

Hazır Roma da iken Trevi Çeşmesine yakın olan İspanyol Merdivenleri, ayrı bir devlet olan Vatikan, eski bir Roma kalesi olan Castel Sant Angelo, büyük Roma bazilikalarından biri olan Santa Maria Maggiore Bazilikası, Roma’ nın en ünlü meydanlarından biri olan Piazza Venezia, Roma’nın en büyük meydanı olan Piazza del Popolo, Konstantin Takı, Piazza Navona Meydanı, Palatino Tepesi ve Capitolino Tepesi de görülmesi gereken yerlerdendir.

Roma’da Ne Yemeli?

Makarna ve pizzalarıyla meşhur olan İtalya mutfağının en meşhur yemeklerinden biri de Lasagna’dır. Hazır Roma da iken Lasagna, Risotto, Roasted Beef, Osso Buco, Tiramisu, Panna Cotta ve Gelato’nun tadına anavatanında bakmadan dönmek olmaz. Ayrıca ülkede Toscana şaraplarının üretildiği en kaliteli şaraplar da bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir