Paris’te Nerelere Gidilir ?

Paris’te Nerelere Gidilir yazımı sizler için derledik. Paris dünyanın en romantik şehri olarak nitelendirilir. Paris’in nüfusu yaklaşık 12 milyon civarındadır. Bu görkemli şehirde başlıca gezilmesi gereken mekânları şu şekilde sıralamak mümkündür;

Notre Dame de Paris Katedrali

Bu katedral estetik dokusu yönü ile de ilgi toplamaktadır. Bu katedralde çocukken izlemiş olduğumuz ‘’Esmeralda & Notre Dame Kamburu’’ çizgi filminin anlatıldığı mekândır. Bu katedralin önünde sıfır noktası bulunmaktadır. Bu nokta üzerin çeşitli varsayımlarda bulunulmuştur bunlardan biri eğer bu nokta üzerinde tek ayak ile tam tur dönerseniz Paris’e tekrar geleceğinize şeklinde inanç oluşur.

Roma Hamamı Kalıntıları

Bu hamam Osmanlı tellaklarının Fransız krallarını yıkamış olduğu hamamdır. Bu hamam Paris’in ara sokakları içerisinde bulunmaktadır. Ve ihtişamlıdır.

Opera Binası

Görkemi ile büyüleyen bu yapı 8000 kişinin katılmış olduğu bir maskeli balonun düzenlenmesi ile açılmıştır. Bu mekânda 30 metrelik bir merdiven bulunmaktadır bunun yanı sıra örümcek ağını hatırlatan bir avizesi de bulunmaktadır. Büyük kapasiteye sahip bina her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği mekanlardandır.

Park Disneyland

Parisin görkemli yapılarının dışında eğlenceli olan kısmını barındırır bu park. Burası iki kısımdan oluşmaktadır bunlar; Stüdyolar ve ana parktır.

Eyfel Kulesi

Eyfel kulesi çok fazla rağbet gören bir yapıttır. Bu kuleye çıkmak için önceden bilet almak gerekmektedir aksi takdirde yoğun ilgiden dolayı oluşan sırada saatlerce beklemeniz gerekebilir. Eyfel kulesi 324 metre yüksekliğine sahiptir. Bu kulenin yapımı iki yıl iki ay boyanması ise yaklaşık olarak dört yıl sürmüştür. Eyfel kulesinin yapımında 7800 ton demir kullanılmıştır bunun yanında 18 bin ton da çelik kullanılmıştır.

Louvre Müzesi

Büyüklük olarak bakımından ihtişamlı olan müze birçok eseri barındırmaktadır.

Sacre Coeur

Bu mekânın diğer bir adı da ressamlar tepesidir. Burada daha çok hediyelik eşya alımı yapılmaktadır. Bunların yanı sıra burada bulunan ressamların çizimleri izlemek ve tablo satın almakta mümkündür.

Montparnasse Kulesi

Bu kule 210 metre yüksekliğinde olup sunduğu manzara ile görsel şölen sunmaktadır. Ayrıca Eiffel kulesinin de en güzel görüldüğü yapılardan biridir. Bu kule 56 katlıdır. Özelliklede turistlerin ilgisini çeken mekânlar arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir