Petra Antik Kenti Nerede?

Ö. 400’lü yıllarda inşa edildiği düşünülen Petra antik kenti nerede sorusuna Ürdün’dedir cevabını vermek doğru olsa da, Ürdün’de gizlenmiş bir yerde demek daha da doğru olacaktır. Petra Antik Kenti yıllar boyunca, Suudi Arabistan’da bulunan Nebatiler’in başkentliğini yapmıştır. Deprem ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle zamanla ışığını kaybederek, tabiri caizse uzun bir uykuya yatmıştır. Ta ki 1812 yılında İsviçreli Gezgin Johann Burckhardt tarafından keşfedilmesiyle eski ışıltısına yeniden kavuşmuştur.

Petra Antik Kenti Coğrafi Konumu

100 kilometrelik bir alana yayılan Petra antik kenti nerede derseniz, coğrafi konum olarak Fırat Irmağı’nın, Kızıldeniz’e uzandığı kolu ile Suudi Arabistan sınırı arasında yer alır.

Petra Antik Kenti’nin Dünya Üzerindeki Değeri

1812 tarihinde İsviçreli bir gezgin tarafından keşfedilmesiyle, küllerinden doğan Petra Antik Kenti, kısa sürede dünya çapında ün kazanmıştır. Keşfediliş hikayesinden sonra turistlerin yoğun ilgileriyle kaeşı karşıya kalmıştır. 6 Aralık 1985’de UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde yerini almıştır. Ayrıca 7 Temmuz 2007 tarihinde açıklanan ”Dünya’nın Yedi Harikası” listesinde de yerini alarak resmi bir tarihe imzasını atmıştır.

Petra Antik Kenti Özellikleri

Özellikle Avrupalı turistlerin ilgisini çeken Petra Antik Kenti adını, Yunanca ”taş” anlamına gelen ”petra” kelimesinden almıştır. Birçok medeniyetin izlerini taşıyan kent özellikleri bakımından, dünyadan korunmak ve saklanmak amacıyla yapılmış gibi görünmektedir. Büyük bir çalışmayla sanki, ‘bizi kimse görmesin’ diyerek yapılmıştır. Antik kente ulaşabilmek için saklı yollardan geçmek gerekiyor. İçerisinde kayalara oyularak yapılmış bir tiyatro, tapınak ve evler bulunur. Bu haliyle yerleşim yeri olarak kullanıldığı netlik kazanmıştır. Yine içerisinde en dikkat çeken yerlerden biri El – Hazne olmuştur.

El – Hazne başlı başına Petra’nın kayalarıyla bütünleşmiş gibi görünse de altında gizli bir bölüm inşa edilmiştir. Yapılan özenli çalışmalar doğrultusunda El – Hazne’nin altındaki bölümde görkemli mezarlara rastlanmıştır ve bu mezarların Petra Antik Kenti krallarına ait olduğu düşünülmektedir. Oyulan taşların ve kayaların kireç özellikli olması, kente görsel bir güzellik katmıştır.

Petra Antik Kenti’ne Ne Zaman Gidilir?

Petra Antik Kenti, sıcak bir iklime sahiptir. Yaz ve kış mevsimleri arasındaki sıcaklık farkları fazla olmadığından, her mevsimde ziyaret edilebilmektedir. Fakat yaz aylarındaki nem azlığı ve yüksek sıcaklık değerleri ziyaretçileri yoracağından, bahar aylarında gidilmesi önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir