Rabat Gezilecek Yerler

Rabat 1955 yılında Fas’ın bağımsızlığını kazanmasıyla başkent olmuştur. Yüksek çaplı bir turistik gezi imkanı sunmasa da Rabat gezilecek yerler kategorisindedir. Koloni halinde inşa edilmiş mimariler, büyük palmiye ağaçları, sokak anıtları ve heykelleri bulunur.

Chellah

Şehrin güney kesiminde bulunan Chellah, Orta Çağ’dan kalma bir antik kenttir. Savaşların yaşandığı dönemlerde Hıristiyanların eline geçen Chellah dinin merkezi haline getirilmiştir. Sonrasında Müslümanlar devralınca İslamiyet dini hüküm sürmeye başlamıştır. Çoklu din gruplarına hitap eden bir tarihi olduğu için, 2012 yılında Dünya Mirası listesinde kabul görmüştür. Çevresi tamamıyla doğayla çevrilmiştir ve 2005 yılından bu yana her Eylül ayında caz festivallerine ev sahipliği yapmaktadır.

Endülüs Bahçeleri

Endülüs bahçeleri, Fas’ın en eski yerleşim merkezlerindendir. Genellikle beyaz ve mavi renkli evlerin sıkış tıkış olarak inşa edildiği ve dünya çapında ün yapmış olan Endülüs Bahçeleri, sokak fotoğrafı çekmek isteyenlerin ortak noktası haline gelmiştir. Ayrıca birbirinden güzel bahçelerde nane ağaçlarının kokusuyla huzur bulabilirsiniz.

Hassan Kulesi

Hassan kulesi, Rabat gezilecek yerler listesinde en ilgi çekici olanıdır. Çünkü kule olarak adlandırılmış olsa da 1150 yılında Sultan Yakup Al-Mansur’un yaptırmayı istediği caminin minaresidir. Sultan aniden vefat edince, cami inşası durdurulmuş ve minare olduğu gibi kalmıştır.

Kasbah

Muhavvidler’in Rabat’ı sahiplenmesinin ardından Bou Regreg Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü yerde yapımına başlanan Kasbah, mavi beyaz evleri ve yapılarıyla görülmeye değerdir. Ayrıca kıyıda bulunan restorana ve cafelerde, manzaranın tadını çıkarmak eşsiz bir deneyim olacaktır.

V.Muhammed Mozolesi

Hassan kulesinin hemen yanı başında bulunan mozole, Sultan Yakup Al-Mansur tarafından yaptırılmıştır. Hem cami hem V.Muhammed’in mezarı olarak kullanılması hem de 24 saat boyunca Kuran okunması ziyaretçilerin ilgisini fazlaca çekmektedir. Ayrıca yanı başında şehrin geleneksel dokusuna tanıklık edeceğiniz bir müze bulunmaktadır.

Sale

Zamanında Fenikeli koloniciler tarafından inşa edilmiş olan Sale, ziyaretçilere adeta açık hava müzesi şöleni yaşatmaktadır. Kentin mimarisi bir dizi halinde olmakla birlikte, yemek kültürü ve alışveriş olanakları oldukça gelişmiştir. Ayrıca uzun bir sahil plajına sahip olan Sale’de deniz faaliyetlerini gerçekleştirmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir