Roma Gezilecek Yerler

İtalya’nın başkenti olan Roma şehri birçok gezgin tarafından tercih edilir. Bunun yegâne sebebi şehrin 2 bin 800 yıllık bir tarihinin olmasıdır. Roma Gezilecek Yerler konu başlığında ele alındığında karşınıza oldukça kabarık bir liste çıkabilir. Bu sebeple çoğu Avrupa başkentini arkasında bırakmaktadır.

Roma’da gezilecek başlıca yerler; Kolezyum, Roma Forumu, Navona Meydanı, Pantheon, Aziz Petrus Bazilika, Palatino Tepesi, Aziz Petrus Meydanı gibi yerlerdir.

Kolezyum

İlk olarak Kolezyumdan başlamak gerekirse, bu yapıya girişte sizleri 30 metre yükseklikte bir Colossus Neronis heykeli karşılamaktadır. Kolezyumun inşaatına M.S 72 yılında imparator Vespasian döneminde başlanmıştır. Geçmişte gladyatör savaşları, tiyatro oyunları, idam izlenmeleri gibi birçok amaçla kullanılan bu yapı 2007 yılında dünya harikaları arasına girmiştir.

Roma Formu

Kolezyum yakınlarında olan Roma Formu ise geçmişte bin yıl boyunca merkez olarak kullanılmış bir antik kenttir. M.Ö 5. Yüzyılda içerisine kamu alanları dini yapıtlar gibi birçok önemli inşaatlar yapılmıştır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan çeşitli kazı çalışmaları esnasında birçok tarihi yapıda gün yüzüne çıkartılmıştır.

Navona Meydanı

Roma halkının günlük yaşam tarzını gözlemleyebileceğiniz güzide yerlerden birisidir. Bu esnada geziye biraz ara verip yemek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz çeşitli kafeler ve lokantalar bulunmaktadır.

Pantheon

Olağan üstü yapısıyla dikkat çeken 125 yılında dönemin imparatoru Hadrian tarafından yaptırılmıştır. İlk yapıldığında tapınak olarak kullanılan antik yapı günümüzde kilise olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kilise içerisinde birçok kral ve yöneticilerin mezarları bulunmaktadır.

Aziz Petrus Bazilikası

Yine gösterişli ve hayrete düşürücü mimari yapısıyla ön plana çıkan Aziz Petrus Bazilikası ilk olarak 349 yılında inşa edilmiştir. Ayrıca 60 bin kişi kapasitesi bulunan bazilika Romanın en kıymetli değerleri arasında gösteriliyor.

Palatino Tepesi

Novana Meydanı yakınlarında bulunan mutlaka görülmesi gereken bir antik yapıt olarak değerlendiriliyor. Özellikle eski Roma medeniyeti hakkında çeşitli bilgileri öğrenmek isteyen gezginler buraları ziyaret ediyor.

Aslında bir bazilika olan ve günümüzde Aziz Petrus Meydanı olarak bilinen bu yer bir mimarlık şaheseri olarak değerlendiriliyor. Yapının tam ortasında bulunan dikilitaşın tarihinin M.Ö 1. Yüzyıla kadar uzandığı söyleniyor. Meydan özellikle yılbaşında ve papanın konuşma yaptığı günlerde bir hayli kalabalık oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir