Şanghay Gezi Rehberi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en önemli liman kentlerinden biri olan Şanghay, dokuz bölgeden oluşan bir eyalet sistemidir. Kültürel açıdan son derece zengin olan Şanghay, 6.000 yıl önce yerleşim yeri haline gelmiş ve 1930 yılından itibaren ülkenin en önemli liman şehri haline gelmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilk bankası ola The Bund bankasının ilk defa defa bu şehirde kurulduğu bilinmektedir.

Şanghay’ı Sembölü- The Bund

[reklam2]

Şangay gezi rehberi olarak değerlendirilen Şanghay şehrinin en önemli yapılarından biri The Bund’dur. 1800’lü yıllardaki sömürge döneminden izler taşıyan The Bund, bölgenin en önemli müzelerinden biridir. Bund bölgesinin batı tarafından, klasizm, gotik, romanesk, barok ve neoklasik mimari eserlere sahip olan 50’den fazla yapı bulunmaktadır. The Bund bölgesinde çok sayıda heykel bulunur. “Galip Askerler Anıtı” olarak da adlandırılan heykel, The Bund bahçesinin kuzeyinde bulunmaktadır. Müze değerindeki tarihi yapıları barındıran The Bund kıyısında yürüyüş yapmak, şehri ziyaret eden yabancı turistlerin en çok keyif aldıkları eylemlerden biridir.

Yuyuan

Andre Jie taraflarında yer alan ve klasik tarzın ilk sembollerinden biri olan Yuyuan bahçesi, bölgenin en önemli gezi bahçelerinden biridir. Yaklaşık olarak 20.000 metrelik bir alan üzerine kurulan bahçe, iç bahçe, yuhua salonu, huijing salonu, dianchun salonu, wanhua salonu ve sansui salonu olmak üzere toplam altı ana salona sahiptir. Yuyuan bahçesinin en önemli yeri 4 metre yüksekliği bulan Jade Kayası’dır. Bu kaya, Yangtze Nehri’ni en önemli üç kayasından biridir.

[reklam]

Zhujiajiao Antik Kenti

Şanghay şehrinin Wungpu adındaki banliyösünde yer alan bu kasaba, The Bund’dan 50 km uzaklıkta bulunur. 50 kilometreye yakın bir alanın kaplayan kasaba, dağ ve göl manzaralarının en iyi gözlemlenebildiği alanlardan biridir. Yöre halkı tarafından kasabaya ” İnci Nehri” adı verilmiştir. Yeşil alanları, tarihi köprüleri ve geleneksel Çin evlerinin yoğun olarak bulunduğu bu kasaba, en iyi korunan antik kentlerin başında gelmektedir.

Şangay Dünya Finans Merkezi

Şangay gezi rehberi olarak en göze çarpan yerlerden biri de Şangay Finans Merkezi’dir. 490 metre yüksekliği bulunan bu yapının 100. katına gelindiğinde, tüm Şanghay şehrini kuşbakışı seyretmek mümkün olmaktadır. Dünyanın en yüksek 5. gökdeleni olan bu yapı, yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Şangay Dünya Finans Merkezi’ni ziyaret etmek isteyen kişiler, üç farklı kata çıkma izni alabilmektedirler. Bu katların her birinin gezi ücreti farklı miktardadır. Özellikle Şanghay şehrini yukarıdan görmek isteyenler için ideal yapılardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir