Şanlıurfa Gezi Rehberi

Peygamberler şehri olarak adlandırılan Şanlıurfa Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan illerimizden biridir. Şanlıurfa insanlık tarihinde önemli bir yer tutan Hz. İbrahim’e ev sahipliği yapmıştır. Şanlıurfa gezi rehberi hakkında bilgi sahibi olmak ziyaretçilere yardımcı olacaktır.

Balıklı Göl

Şanlıurfa da bulunan balıklı göl yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. İçinde bulunan sazan balıkları kutsal kabul edilir ve kesinlikle yenmez. Rivayete göre Hz. İbrahim dönemin hükümdarı nemrut ve halkın taptığı putları kırar. Bunun üzerine nemrut Hz. İbrahim’i bugün balıklı göl olan bölgede ateşe atar. Ancak bir mucize gerçekleşir ve çevresinde güller açar.

Ateş suya, odunlar balığa dönüşür. Bu mucizenin gerçekleştiği yer balıklı göl ve çevresi olduğuna inanılır. Balıklı gölün çevresinde farklı tarihi eserler mevcuttur. Balıklı gölün üzerinde Urfa kalesi vardır. Kale üzerindeki Korinth başlıklı iki sütun vardır. Kale surları Abbasiler tarafından inşa edilmiştir. Aynı zamanda kalede gizli bir tünelde bulunmaktadır. Şanlıurfa gezi rehberi listenize mutlaka burayı eklemeniz gerekecektir.

Halfeti

Kayıp şehir olarak adlandırılan bu yerleşim yeri, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yerlerden biridir. GAP projesi kapsamında Birecik barajı yapımı esnasında evlerin sular altında kalması nedeniyle halk 15 km uzağa taşındı. Halfeti karagülü ile ünlüdür. Dünyada sadece Halfeti’de yetiştiği söylenir. Hemen Halfeti girişinde iskeleden tekneye binip Fırat nehri üzerinde birçok yeri görebilirsiniz. Bu istikamette su altında kalan evleri, camileri, ağaçları, görebilirsiniz. Halfeti bu görüntüsü ile Venedik’i anımsatır. Kendine has ve mistik bir havası ve doğası vardır.

Gümrük Hanı

Çarşının ortasında bulunan, tarih kokan bir yerdir. Yöresel kumaşların, çeşitli baharatların, bakır işleri, el işlerinin satıldığı bir yerdir. Ayrıca kebabı, ciğeri, tiridi deneyebileceğiniz lokantalar mevcuttur.

Şanlıurfa Arkeoloji Ve Mozaik Müzesi

Arkeoloji Müzesi, kronolojik sıraya göre, size bir zaman tünelinde hissiyatı verecektir. Amazon kadınlarının ve birçok mitolojik olayların nakşedildiği mozaikleri yakından görme imkanı sunacaktır. Müze içerisinde ki düzen ve her ayrıntıya verilen öneme hayranlık duyacaksınız. Şanlıurfa gezi rehberi listenize mutlaka burayı ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir