Selanik Gezi Rehberi

Selanik Gezi Rehberi yazımızda sizlere Selanik’ten bahsedeceğiz. Selanik, Yunanistan’ da yer almaktadır ve aynı zamanda ülkenin en büyük ikinci kentidir. Selanik’ e ismini Makedonya kralı ve kraliçesi vermiştir. Denize kıyısı olan, canlı ve hareketli bir şehirdir. Şehrin nüfusunu çoğunlukla gençler oluşturur. Geçmişte Osmanlı, Roma ve Bizans İmparatorluklarına ev sahipliği yapan şehir birçok kültürel ve tarihi yapıyı da içinde barındırıyor.

Aya Dimitros Katedrali

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Aya Dimitros Katedrali 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Günümüze kadar onarılarak gelen Aya Dimitros Katedrali bugün çok sayıda ziyaretçinin akınına uğruyor.

Atatürk Evi 

Gazi Mustafa Kemal Paşa’ nın doğduğu ve yaşadığı evdir. 1870 yılında Rodoslu Hacı Mehmet tarafından inşa edilmiştir. Atatürk Evi günümüzde müze olarak kullanılıyor.

The Modiano Market

Selanik’ in en bilinen ve kalabalık pazar yeridir. Daha çok yiyecek içecek dükkanları ile dolu olsa da turistik alışveriş mağazaları da pazarda yerini almış.

Aristoteles Meydanı

Kentin temel alanıdır. Özellikle de gün batımından sonra şehrin en canlı ve kalabalık mekanlarından biri oluyor. Meydan, 1918 yılında Ernest Hebrard tarafından inşa edilmiştir. Alanın tam ortasında Büyük İskender heykeli bulunur. Etrafta ise bankalar, kafeler, barlar, kitapçılar ve alışveriş mekanları dizili.

Aya Sofya Kilisesi

1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeyi başaran kilise 6. yüzyılda inşa edildi. 1912′ den önce katedral olarak kullanıldı. 1912′ den günümüze ise şehrin en popüler kiliselerinden biri.

Beyaz Kule

Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiş ve Osmanlı Devleti’ nden önceki zamanlarda kale, zindan ve garnizon olarak kullanılmıştır. Aslan Kulesi, Kan Kulesi, Yeniçeri Kulesi olarak çeşitli isimlerle anılmış, altı katlı bir kuledir. 1988 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ ne girebilmeyi başarmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılıyor ve pek çok ziyaretçinin akınına uğruyor.

Lefkos Pyrgos

Deniz ve şehri buluşturan kıvrımlı körfezdir. Genellikle İzmir’in Kordon’una benzetilir. Kıyı boyu dizilmiş eğlence mekanları ve barlar gece hayatını canlı tutuyor.

Kamara Meydanı

Egnatia ve Dimitrios Gounari yollarının kesiştiği noktada bulunur. Bu iki yolu birleştiren kemer ziyaretçilerinin beğenisini topluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir