Selimiye Camii Nerede?

Selimiye Camii nerede sorusunun cevabı Edirne’dir. Edirne merkezde bulunan ve tüm dünya tarafından kabul edilmiş mimari bir şaheser olan Selimiye Camii günümüzde yerli yabancı bir çok turistin ilgi odağı olmaktadır.

Dış Yapı ve Avlu

Edirne’nin hemen hemen her bölgesinden görülebilmesi heybetli yapısını ortaya koymaktadır. Edirne giriş yolu üzerinde saklanan minareler efsanesi bir çok kişinin dilindedir. Giriş yolu üzerinde baktığınızda dört minareden ikisi diğer ikisinin arkasına saklanmaktadır ve sadece iki minaresi var gibi görünmektedir. Avlu kısmı kafilelerin rahat hareket edebilmeleri için geniş yollar ile donatılmıştır. Ayrıca avlunun hemen alt kısmındaki kapalı çarşıya cami içerisinden bir dış cepheden üç adet giriş bulunmaktadır. Bu çarşıda Edirne ve Selimiye camii’si ile ilgili bir çok hatıra ve hediyelik eşya bulunabilir.

İç Yapı

Mimar Sinan’ın en büyük eserlerinden biri olan hatta kendisininde ustalık eserim diye adlandırdığı bu yapı hala günümüzde bir çok mimarın hayranlığını kazanan bir yapıya sahiptir. Kubbe kısmı günümüzde bile en geniş cami kubbesine sahiptir. Kubbenin destek ayaklarının ibadet bölümünü bölmesi engellemiş olmakla beraber içeride çok geniş bir alan sağlamaktadır. Dört adet minare ve her minarede üç adet şerefe bulunmaktadır. Mimar Koca Sinan’ın zekasını en belirgin gösterdiği alanlardan biride bu şerefe bölümüdür. Üç şerefe den ikisine çıkmak için üç adet merdiven bulunmaktadır ve bu merdivenleri aynı anda kullanan üç kişinin bir birine denk gelmeyecek şekilde tasarlanmıştır.

Tarihi ve Önemi

Edirne’nin yıllarca Osmanlı’ya başkentlik yapması sebebi ile dönemin padişahının emri ile Mimar Koca Sinan’dan görkemli bir yapı inşa etmesi istenmiştir. Mimar Koca Sinan’da başkenti merkezi tepesine çok uzak mesafelerden görünebilen ve çok sayıda insanın ibadet edebileceği bir cami inşa etmiştir. Şuan dünya mimarlar topluluğu tarafından en görkemli mimari yapılar listesinde yer alması bunca yıl geçmesine rağmen sapa sağlam ayakta durabilmesi onun ne kadar başarılı bir mimari yapı olduğunu göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir