Sicilya Gezi Rehberi

Sicilya İtalya’da bir ada olmasına rağmen İtalya’nın birçok bölgesinden daha büyük yüz ölçümüne sahiptir. Ada şeklinde ve içerisinde bulundurduğu tarihi ve doğal güzellikleri ile Sicilya her yıl binlerce turisti tüm ihtişamı ile ağırlamaktadır. Her giden bir daha gitmek isteyeceği özelliklere sahip Sicilya bölgesi tarih boyunca farklı devletlere ev sahipliği yapmıştır. Tatil yapmak isteyenlerin Sicilya gezi rehberi olarak araştırdıklarında karşılarına parklar, tapınaklar, müzeler ve doğal güzellikler çıkmaktadır.

Tapınaklar Vadisi

Sicilya gezi rehberi planlanması yapıldığında ziyaretçiler ilk sıraya tapınaklar vadisini katmaktalar. Bunun en büyük nedeni ise tapınağın beş yunan tapınağının yan yana sıralanması gibi görkemli bir görüntüye sahip olmasıdır. Taş yapılardan oluşan bu tapınaklar yunan mimarisinin en seçkin eserlerinden birisidir. Yapı UNESCO Dünya mirası listesine eklenmiştir. Birkaç defa restorasyon yapılan tapınak arkeoloji ve peyzaj alanında çalışmalar yapılası ile en büyük arkeoloji alanı olarak bilinmektedir.

Katanya Duomo Meydanı

Şehrin tam ortasında yer alan bu meydan barok mimarisinden eserler ile doludur. Bu eserlerin görkemli olması bu meydanın ziyaretçilerinin fazla olmasını sağlamaktadır. Bu meydanda Sicilya’nın simgesi olarak bilinen filenin çeşmesi bulunmaktadır. 1000 yılı aşkın bir geçmişi bulunan bu meydan da bulunan yapılar şehrin tarihi önemini arttırmaktadır.

Cefalu Katedrali

Cefalu şehrinde bulunan bu yapının 1000 yıla yakın geçmişe sahip olması ve norman tarzı ile inşa edilmiş olması önemini arttırmaktadır. 1901 de Sicilya’nın Norman’lar tarafından işgal edilmesi üzerine norman kralının tanrıya yemini üzerine inşa edilmiştir. Önünde bulunan büyük terasın bazı kısımlarının kudüsten getirilmesi bu yapıtı her dinden insanın ziyaret etmesine neden olur. Her ayrıntısı ayrı hikayeler ile doludur. Görüntüsü yanında hikâyelerinde bulunması insanlarda bu yapıyı ziyaret etme merakı uyandırmaktadır.

Palermo Arkeoloji Müzesi

Bu müzenin yapımı 16. YY da başlamış ve 17. YY da bitmiştir. Müze içerisinde onlarca bölüm barındırmaktadır. Farklı alanlara hizmet veren bu bölümlerde sergilenen yapıtlar bağış ve toplanma sonucu koleksiyonlara eklenmiştir. İkinci Dünya savaşı sırasında bu yapıların zarar görmemesi için manastırlara taşınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir