Tatil İçin Önerilen Yerler

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte birçok kişi iş yoğunluğunun stresinden kurtulmak, eğlenceli vakit geçirmek, bol bol dinlenmek için kendine zaman ayırmanın planlarını yapıyor. Tur şirketleri de çeşitli kampanyalarla müşterilerine en uygun olanakları sunabilmek için adeta birbiriyle yarışıyor.

Peki, tatilde gidilebilecek en güzel yerler nereler? Bununla ilgili birkaç öneri sunulabilir. Öncelikle yola çıkmadan önce ne tür bir seyahat düzenlemek istediğinizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Ona göre de programınız zaten şekilleniyor. Örneğin; deniz-kum-güneş üçlüsünden oluşan bir rotanız varsa Akdeniz ve Ege kıyıları ilk tercihler arasında yer alıyor. Ayvalık, Çeşme, Bodrum, Kuşadası, Marmaris, Fethiye, Kaş, Kemer kıyıları boylu boyunca turistlerin yoğun olarak rağbet ettiği mekanlar olarak göze çarpıyor. Ayrıca bu sahalarda turistik mağaralar, kanyonlar, şelaleler eşsiz güzellikler yer alıyor.

Doğayla İç İçe Ortam

Doğal güzellikleri yakından görmek isteyenler için ise Kapadokya ve Ihlara Vadisi söylenebilir. Burada hem doğayla iç içe yürüyüşlere katılabilirsiniz hem de yöresel yiyecekleri tadabilirsiniz. Kapadokya’da ise balonla uçuş deneyimi yaşayabilir, gün doğumu ve gün batımının manzarasını izleyip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Yeşilliği ve serinliği sevenler için ise Karadeniz turları ilgi çekebilir. Burada Ayder ve Çamlıhemşin Yaylalarına çıkabilir, Uzungöl, Sera Gölü gibi doğal güzellikleri ziyaret edebilir, düzenlenen şenliklere katılabilirsiniz. Ayrıca Çoruh Nehri gibi yüksek debili akarsularda rafting gibi alternatif sporlara yönelebilirsiniz.

Tarihi Yakından Görme Fırsatı

Blue mosque and hagia sophia ..

Türkiye’nin en çok turist sayısına ve turizm gelirine sahip şehri olan İstanbul’da tarihi dokuyu yakından görebilirsiniz. Burada yer alan Topkapı, Dolmabahçe, Yıldız, Beylerbeyi Sarayları ile Edirnekapı Surlarına gezide bulunabilir, Anadolu ve Rumeli Hisarı’nı ziyaret edebilir; Sultan Ahmet, Eminönü, Eyüp Sultan ve Ayasofya gibi dini yapıları inceleyebilirsiniz.

Güneydoğu Anadolu turları da sahip olduğu tarihi ve turistik değerleriyle alternatif olarak değerlendirilebilir. Burada yer alan Mardin Evleri, Şanlıurfa’daki Balıklı Göl, Gaziantep’te yer alan Zeugma Antik Kenti ve Hayvanat Bahçesi, Adıyaman’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Nemrut Harabelerini, Diyarbakır Surları’nı dolaşabilir ve tüm bu sahaların yerel yemeklerini tadarak bu deneyime ortak olabilirsiniz.

Tatil İçin Önerilen Yerler” için bir yorum

  • Avatar
    Mayıs 10, 2018 tarihinde, saat 5:38 pm
    Permalink

    Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık…

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir