Tiran’da Gezilecek Yerler

Arnavutluk ülkesinin kalbi olarak görülür ve başkenttir. Siyasal, kültürel ve ekonomik anlamda ülkede merkez konumunda bulunur. Turizm açısından çok hareketlidir. Ülkenin batısında yer alır. Dajti adı verilen dağ ile çevrelenmiştir. Tiran’da gezilecek yerler denildiğinde çok fazla yer bulunmaktadır.

İskender Bey’in Heykeli

Gezinin ilk durağı olarak iyi bir seçimdir. Şehir merkezindedir. Tarihte olan Osmanlı Hakimiyetinin çokça izleri olan ülkede İskender Bey tüm halkın sevdiği bir karakter.

Ulusal Tarih Müzesi

Müze sevenler için Ulusal Tarih Müzesi mutlaka gezilmesi geren bir yer. Tarihte yolculuk için ideal olan müze pazartesi günleri hariç açık bulunuyor. Müzenin içinde eski gazeteler, çeşitli fotoğraflar, ilk çağlara ait eserler, el yazmaları ve haritalar bulunuyor.

Ethem Bey Cami

18.yy’da yaşayan Ethem Bey tarafından yaptırılan camii, Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma önemli bir eser. Cami ile ilgili bilgiler, cami duvarlarında bulunan levhalarda görülüyor. 1823 yılı itibari ile ibadete açılan cami, 1966 yılında müzeye çevrilmiş. Caminin sekizgen bir şekilde yapılmış bir kubbesi bulunuyor. Görkemli bir şekilde yapılan cami 2. dünya savaşında minaresinden kırılmış ve 1946 yılında tamiri yapılmış.

Saat Kulesi

35 metre yüksekliğinde yapılmış bir yapı. Yaptıran kişi Ethem Bey. Tiran’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip. Şehirde en yüksek yapı konumunda bulunuyor. Gezmek için belli saat aralığı bulunuyor. Şehrin meydanına tepeden bakış atmak ve fotoğraf çekmek isteyenler için ideal.

Opera Salonu

Ülkede kültürel merkez konumunda. Çinliler tarafından hediye edilmiş. Kuruluş yılı 1953.

Barış Çanı

Piramida’nın önünde bulunuyor. Kendini farklı duruma getiren özelliği 1990 yıllarında yaşanmış olan silahlı çatışmalarda İşkodralı gençlerin mermi kovanlarından yapmasından dolayı.

Taiwan

Halk tarafından oldukça popüler olan bir mekan. Mimarisi en dikkat çeken tarafı. Yorgunluk gidermek isteyenlerin mekanın önünde bulunan havuzda oturması oldukça sık görülen bir durum. Kompleks olarak düşünülmüş ve füturistik bir şekilde inşaası yapılmış. İçinde restaurant, cafe, bar, gece kulübü ve gazino bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir