Tokyo Yemekleri Ve Yemek Kültürü

Japon mutfağının üç ana maddesi vardır.  Bu maddeler pirinç,  soya ve balıktır.  Pirinç tüketimi oldukça fazladır. Pirinci hiç tat verici madde kullanmadan sade bir şekilde tüketiyorlar.  Pirinç buhar ve kaynatma karışımı şeklinde servis ediliyor. Çoğunlukla beyaz pirinç tüketiliyor. Pirinç kahvaltıda dahil olmak üzere bütün öğünlerde yenen bir yemektir. Japonya ada ülkesi olduğu için balık ve diğer deniz ürünlerinin tüketimi çok fazladır. Japon yemeklerinde Zen Budizm’in büyük etkisi vardır. Japonya’da mutfak kontrolü kadınlardadır. Bazı Budist keşiş ve rahiplerin yemek pişirme şekli ve et yeme konusunda dinsel sınırlamalarının olması yemek kültürünü etkilemiştir.

Tokyo’da Ne Yenir? 

İlk olarak akla gelen sushi ama Tokyo‘da ramen denilen noodle çorbası mutlaka denenmelidir.  Ramen’i tercihinize göre sade, tavuklu, et ve yumurta ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz. Diğer tadılması gereken yemek ise Nigirizushi’dir.  Pirinç üzerine balık parçası ya da deniz ürünü konulup servis edilen bir yemektir. Daha sonra denenmesi gereken bir diğer yiyecek Monjayaki.  Bu yiyecek et, balık,  karides gibi yiyeceklerin demir tabaklarda pişirilip servis edilmesiyle tüketilir. Tokyo’da yenilebilecek birçok yiyecek vardır. Bunlar udon,  sukiyaki,  tempura, okonomiyaki vb. yemeklerdir.

Tokyo’da Ne İçilir?

Tokyo’da içecek sıkıntısı çekmek imkansızdır. En çok tüketilen içecek sake’dir.  Bu içecek pirinçten elde edilen bir şarap çeşididir.  Sake kışın mayalandırılır ve taze deniz mahsulleriyle sunulur. Bu içecek renksiz ve alkol oranı %15-20 arasındadır. Soğuk servis edilir.  bu içecek eski zamanlardan beri üretilip tüketilen kutsal bir içecek olarak isim yapmıştır. Bazı dini törenlerde tanrılara sunulur.  Tokyo’da tüketilecek bir diğer içecek ise biradır. Bira yapımı da Sake yapımı gibi eskiye dayanır ve en çok tercih edilen bira çeşitleri ise Kırın,  Sapporo, Ebisu ve Asahi cinsi biralar’dır. Bu içecekleri Tokyo’da adım başı restoranlarda tadabilirsiniz.  Sakura çayı,  Aojiru gibi içeceklerde vardır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir