Trabzon’da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in en önemli ilçelerinden biri olan Trabzon’da gezilecek yerler konu başlığında sizler için derledik. Bu tarihi güzel ilde çok yer gezilebilir ve öğrenilebilirsiniz. Trabzon doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla gidip görenleri kıskandıracak bir yer.

Sümela Manastırı

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunmaktadır.  Sümela manastırı Trabzon’da en çok ziyaret edilen ve en çok turist alan yerlerden olarak bilinmektedir. Tam yapım tarihi bilinmese de tahmin edilen 365-395 yılları arasında yapıldığı düşünülmektedir. Sümela Manastırı ise halk arasında Meryem Ana olarak da dile getirilmektedir.

Trabzon Kalesi

Trabzon’un şehir merkezinde bulunan bu kale M. S 5.yy da yapıldığı bilinmektedir. Kale hakkında Evliya Çelebinin sözleri bulunmaktadır. Söylediği söz ise şu şekildedir; “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehâneleri vardır”.

Altın Dere Vadisi

Doğu Karadeniz de bulunan bu vadi neredeyse en güzel manzaralardan biri olarak bilinmektedir. Bu vadi milli park olarak seçilmiş ve buraya gelen insanların uğrak noktalarından biri olmuştur.

Atatürk Köşkü Müzesi

Bu köşk 1890 yıllarında yazlık olarak yapılmıştır. Bu köşk 1890 yılında Barok eserlerini içeren bir dizayn yöntemiyle yapılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk 1924 yılında burayı gördüğünde beğendiğini belirti. O günden sonra müze olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Bedesten

Kent merkezinde bulunan bedesten Sultan Selim tarafından 1461-1512 yılları arasında yapımı sağlanmıştır.

Forum Trabzon Avm

Bedestenin dış kısmında bulunan alışveriş merkezi bütün herkes tarafından tercih edilmiş bir avm olarak bilinmektedir. Trabzon’a gelen veya gelecek olanların ise bütün ihtiyaçlarını karşılayacağı bir yer olarak bilinmektedir.

Zağnos Vadisi Parkı

Bu vadi çok eski ve gösterişli olmasını kullanılarak yapılmış bir parktır. Kentsel dönüşüm ile değiştirilen vadiye parklar yapay havuzlar ve piknik alanları yapılmıştır. Çoğunlukla ailelerin tercih ettiği yer olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Peristera Manastırı

Trabzonun Maçka ilçesinin Şimsirli köyünde bulunan bir manastırdır. Kalıntıları kalan bu yeri ise tarihi severlerin uğrak noktaları olarak bilinmektedir.

Çal Mağarası

Çal mağarası dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kayıtlara geçmektedir. 8 Milyon yıldan beri olduğunu bilinen bu mağara yürüyüş yolları ile belli kısımların gezilmesi mümkün kılınmıştır. Bu mağaranın ziyaretçi çekmesinin bir yanında astım ve sinüzit hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir