Üsküp’te Gezilecek Yerler

Üsküp, uzun yıllar boyunca Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altında bulunmuş olan Makedonya’nın başkentidir. Ülke çapında politik, ekonomik ve kültürel önemi bulunan kent, Vardar Nehri tarafından ikiye bölünmüştür. Tarihi, mimarisi ve doğal güzellikleriyle Üsküp’te gezilecek yerler listesi bir hayli kabarıktır.

Matka Kanyonu

Eski dönemlerden bu yana baraj olarak kullanılan Matka Kanyonu, 500 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Turistlerin ziyaretine açık olan 2-3 kilometrelik alanda bir adet restoran ve kilise bulunur. Kanyon içerisinde gezinti yapmak isteyen ziyaretçiler ise düzenlenen tekne turlarından faydalanmaktadır.

Türk Çarşısı

500 yıl boyunca hüküm süren Osmanlı Devleti döneminde inşa edilmiş olan Türk Çarşısı’nda, Osmanlı dönemine ait olan eserlerin sergilenmesinin yanı sıra, yemek, baharat, hediyelik eşya satışları da yapılmaktadır. Türk Çarşısı Üsküp’te gezilecek yerler arasında vazgeçilmezdir. Eski bir çarşıdır ve şehrin ekonomisinin kalbi burada atmaktadır.

Makedonya Meydanı

Vardar Nehri kenarında kurulmuş olan meydan 18.500 metrekarelik bir alana sahiptir. Meydan içerisinde Büyük İskender Heykeli ve Ristik Sarayı bulunur. Heykelin etrafında 8 adet bronz aslan heykeli vardır. Ayrıca dördünde müzik parçaları çalmaktadır. Ristik Sarayı, 1926’da inşa edilmiştir ve 1963 yılında meydana gelen büyük depremi tek bir hasar almadan atlatmıştır. Zamanında yerleşim yeri olarak kullanılan saray, şu anda iş hanı olarak faaliyet göstermektedir.

Taşköprü Üsküp

15.yüzyılda inşa edilen Taşköprü’nün mimarının Mimar Sinan olduğu düşünülür. Ayrıca Taşköprü dünya genelinde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Vardar Köprüsü, Duşan Köprüsü isimleriyle de bilinir. 12 kemerli olan köprü çok kez yıkılma tehlikesi geçirmiştir. Ülkenin Naziler tarafından işgal edildiği dönemde Taşköprü’ye yerleştirilen patlayıcılar, kurtuluş aşamasında etkisiz hale getirilmiştir. Restorasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından köprü yaya ulaşımına açık hale getirilmiştir.

Davut Paşa Hamamı

Sadrazam Davut Paşa tarafından yaptırılan hamam, Taşköprü’nün yanında bulunur. İki kubbeli olan hamam şu anda Ulusal Sanat Galerisi olarak kullanılmaktadır.

Üsküp Kalesi

Evliya Çelebi’nin ”Seyahatname” adlı eserine konu olan Üsküp Kalesi, meydana gelen ilk depremde yıkılmıştır ve yeniden inşa edilmiştir. Ardından gelen depremlerde de zarar görmeye devam eden kale şimdiki haliyle bırakılmıştır.

Üsküp’te Gezilecek Yerler” için bir yorum

  • Avatar
    Mayıs 10, 2018 tarihinde, saat 4:34 pm
    Permalink

    Güzel bir anlatım olmuş. Bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir