Venedik Seyahat İpuçları

Aşıklar Şehri, veya Romantik Şehir olarak anlatılan Venedik, İtalya’nın en ihtişamlı şehirlerden birisi. Genelde gondol turlarıyla tanınan Venedik sokakları ve tarihi eserleri de görmeye değer. M.Ö 400’lü yıllara kadar dayanan tarihiyle kültür mirası olan bu şehri gezmeye ne dersiniz?

 

Venedik Hakkında

Venedik, İtalya’nın 260 bin nüfuslu şehirlerinden birisi. Turistik açıdan İtalya’nın en önemli şehirlerindendir. Öğlen saatlerinde sıcaklık 30’lu derecelerdeyken yaz aylarındaki ortalama sıcaklık 20 derece civarında. Şehirde para birimi olarak Euro kullanılıyor. Şehirde restoran, hediyelik eşyalar vb. satış yerleri dışında fiyatların oldukça yüksek olduğu söylenemez. Restoranlar pek büyük değil. Çoğu restoranlarda sadece 3-4 masa var. Ayrıca şehrin sokakları da çok küçük. Caddelerin büyük bir kısmının genişliğinin 1 metre civarında olduğunu söyleyebiliriz.

 

Venedik Otel Fiyatları

Venedik turistik bir yer olduğu için haliyle otel paraları biraz tuzlu oluyor. Özellikle yaz ve ilkbahar tatilinde biraz daha pahalı olduğu söylenebilir. Aslında Venediğin sonbaharda da oldukça güzel olduğunu belirtmek istiyoruz. Hava sonbahar aylarında 4-5 civarında yani soğuk oluyor. Venedik’teki tarihi yapıyı bozmamak için Venedik’te dışı lüks bir otel bulamazsınız. Ancak bu, içlerinin de konforlu olmadığı anlamına gelmez. Oldukça güzel dizayn edilmiş, iyi hizmetler sunan pek çok oteller var. Türk Lirası kurunda 200 TL’den başlayıp 6.000-7.000 TL’ye kadar günlük oteller bulunuyor.

 

Venedik’te Gezilecek Yerler

Venedik’te gondol turu Allah’ın emri zaten 🙂 Venediğin en yoğun yerlerinden birisi San Marco Meydanı. Turistik bir yer olan bu meydanda küçük de bir saat kulesi tarzı yapı var. Palazza Ducale, gotik mimariyle inşa edilmiş bir katedral. Dini açıdan İtalyanlar için önemli olan bu yapı, aynı zamanda manzarasıyla ve tarihi dokusuyla oldukça önemli bir yapıt. Bunlar dışında gondol turu yaparken pek çok tarihi köprüler, ve kanallar göreceksiniz. Bunların da çoğu yüzyıllar öncesinin mimarisiyle yapıldığı için oldukça önemli yapılar. Kesinlikle fotoğraflamanızı tav

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir