Vienna Card Ve Vienna Pass Nedir? Nerelerde Geçerli?

Tarihsel süreç içersinde coğrafi konumu itibariyle bir çok İmparatorluğa başkentlik yapmış olan ve operaları ve tiyatrolarıyla görülmeye değer bir şehir olan Viyana, ayrıca müziğin başkenti olarak kabul edilir. Ayrıca müze severler için bir nevi cennettir Viyana. Hal böyle olunca Viyana’ya yapmış olduğunuz seyahatinizin dolu dolu geçmemesi pek de mümkün değildir.  Gezilecek yer çok olunca, euro bölgesinde olunca birde Avrupa metropolünde olunca üzerinde bir de turistik yerlerde fiyatların yüksek olduğu göze önüne alınınca turistler, seyahat maliyetlerini düşürebilme ihtiyacı içerisine giriyok ki bu maliyet düşürme yöntemlerinden biri de şehir kartlarıdır.

Vienna Card ve Vienna Pass Şehir Kartları

Mag. (FH) Paul Blaguss, Wilhelm Böhm und Dr. Franz Sattlecker bei der Präsentation des Vienna Pass am 28.08.2014.
Foto: Mario Habenbacher

Farklı şehirlerde farklı türleri bulunan şehir kartlarının ortak özelliği ise kart sahibine bir çok avantaj sağlamasıdır. Bu avantajlar, toplu taşımayı ücretsiz kullanma, bir çok turistik yere ücretsiz ve indirimli giriş imkanı ve diğer ufak tefek avantajlardır. Fakat kartlar pek tabii ki para ile satılmaktadır. Bu tür şehir kartı satın almak ile seyahat programınız doğru orantılıdır.

Viyana‘da bulmanız mümkün olan şehir kartları ise Vienna Card ile Vienna Pass olmak üzere iki çeşittir. Şehrin turizm kartı olan Vienna Card‘dır. Özel bir kuruluş tarafından sunulmakta olan ise Vienna Pass’dır.

Vienna Card Ve Vienna Pass Özellikleri

Kırmızı ve beyaz olmak üzere kendi arasında ikiye ayrılan Vienna Card, kullanıcısına St. Stephen Katedrali, Schburnn Sarayı ile başka pek çok turistik yere indirimli giriş avantajı sağlarken, toplu taşımayı da ücretsiz kullanabilirsiniz. Ayrıca, on beş yaşından küçük olan çocuklarınız için de aynı avantajların yanı sıra şehirde bulunan bazı mağaza, restoran ve cafelerde de ek indirim avantajı sunuyor. Vienna Card’ın kırmızısı ve beyazı için yirmidört, kırksekiz ve yetmişiki saatlik versiyonları mevcut olduğu gibi kartların geçerlilik süresi ilk kullanımınız ile birlikte aktive etmeniz ile başlıyor. Vienna Card’ın en önemli dezavantajı ise turistik yerlerin hiçbirisinde ücretsiz giriş imkanı sunmuyor olmasıdır. Vienna Pass ise kullanıcısına altmışın üzerinde turistik yere ücretsiz giriş sağlamasının yanı sıra kartın geçerli olduğu süre dahilinde limitsiz hop on hop off turlarını kullanabilir ve popüler olan yerlere girişlerde sıra beklememe gibi avantajlar sağlar. Ayrıca Vienna Card’da olduğu gibi Vienna Pass kullanıcısına da toplu taşıma ücretsizdir. Vienna Card’a oranla daha faydalı olan Vienna Pass’ın fiyatı ise Vienna Card’dan daha fazladır. Bir, iki, üç ile altı günlük kullanım sürelerine sahip olan Vienna Pass’ın, geçerlilik süresi ilk kullanımınız ile birlikte aktive etmeniz ile başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir