Viyana Gezilecek Yerler

Viyana, Avusturya’nın başkenti olmakta birlikte Avusturya içerisindeki en kalabalık şehir olmasına rağmen en küçük yüz ölçümüne ait eyaletidir. Bu yazımızda Viyana Gezilecek Yerler listesini sizler için derledik.

Horfburg Sarayı

13. Yüzyıllarda inşaatına başlanılan bu saray yıllar sonrasında da büyüme ve gelişmeye devam etmektedir. Avrupa-Macaristan İmparatorluğunun Kışlık saray olarak kullanılmıştır.

Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri

Bu saray Avrupa’nın en güzel sarayları arasına girmektedir. Yapım yılı 16. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Saray ilk yapım halinden sonra ise eklemelere neden olmaktadır. Saray görüntüsünün dışında ise bahçesi hakkında da çok ünlü ve görülmesi yerlerden biridir. Bahçesinde ağaçlar çeşmeler patikalar ve heykeller süslenmiştir.

Aziz Stefan Katedrali

Bu Katedral Viyana’nın simgesi haline gelmiştir. Yapımı ise çok fazla değiştirilmiştir. Bu katedral 12.yy da yapılmış fakat 1304-1433 yılları arasında gotik tarzıyla bir değişim uğramıştır. Son olarak ise 1579 yılında Rönesans estetiğine göre tasarlanmıştır. Katedralin güney kulesine çıkarılarak muhteşem manzara izlenmektedir.

Karl Kilisesi

Bu kilise 4. Karl tarafından 1716-1737 yılları arasında inşa edilmiştir. 1713 yıllarında bütün her yere bulaşan veba hastalığı geçtiğinde yapılacağına söz verilen kilise hastalık bittiğinde yapımı sağlanmıştır. Kilise de bulunan iki sütünün sağdaki sadakati soldaki ise cesareti temsil etmek amacıyla yapılmaktadır.

Graben Caddesi ve Veba Sütunu

Bu sütun I. Leopold tarafından 1679 yılında yaşanan salgın hastalıkları sonrasında bunu unutmamak adına yapılmıştır. Bu Veba Sütunun bulunduğu cadde alışveriş sokağı olarak bilinir ve çok fazla ziyaretçiyi kendine çekmektedir.

Sanal Tarihi Müzesi

Bu müze 1891 yılında Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph tarafından yaptırılmıştır. Müzede sergilenen eserler Hamburg Hükümdarlarının buldukları eserler olarak bilinmektedir. Bu müzeyi gezmek için bir den fazla vakit ayırmak gerekmektedir.

Opera Binası

Viyana devlet opera binası olarak bilinen bu bina 100 de fazla operaya sahip çıkmıştır. Dünyanın en güzel ve en çok kullanılan opera binası seçilen bu bina hala kullanılmaya devam etmektedir. 1861-1869 yılları arası yapılan bu bina 2. Dünya savaşı sırasında ise bombalanarak yıkıma uğramıştır. Yıkılan yerleri yeniden restore edilerek tekrar kullanıma açılmıştır. Bu kadar güzel bir binada yapılan operalara ise bileti çok önceden ve çok pahalı bir şekilde almak zorundasınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir